"Yonca Tokbaş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yonca Tokbaş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yonca Tokbaş

Böyle istifa olmaz olsun!

Bir insanın, hele hele bir politikacının, hele de Deniz Baykal gibi “işi” ile ilgili bunca aralıksız, acımasız eleştiriye dayanabilmiş bir politikacının; tamamen bel altından haksızca, kalleşce, terbiyesizce, koca bir millete gözdağı vermek niyetiyle çirkince vurulduğu bir video yüzünden istifa etmek durumda kalması/bırakılması ancak bizim kadar “Vurun Kahpe’ye!” kültürüyle büyümüş insanların diyarında olur.

Biz esas şimdi korkularımıza yenildik işte!

 

Uyuşturucu mu kullanmış? Silah kaçakçılığı mı yapmış? Dolandırıcı mıymış?

 

Olay ne?

 

Peki “velev ki” görüntüler kendisine ait, taciz mi var ortada?

 

Tecavüz mü?

 

<ı style="mso-bidi-font-style: normal">(Aaa bak sen şu işe! Nasıl da Siirt’te olanları unutuverdik. Bu seferki pek afilli isyanımız da 1 hafta sürdü. Bravo pek erdemli azimli bizlere!)

 

Ha bu video rezaletinden benim anladığım hata veya suç, işin içinde torpil olması olasılığıdır ve evet, esas yanlış odur işte; fakat kimsenin gerçek derdi bu değildir bu ülkede.

 

Çünkü herkes torpile torpil geçer yalnız ve güzel ülkemde!

 

***

 

Pekiii, insanların özel ve mahrem ilişkilerinden, özel hayatlarından, cinsel tercihlerinden hala daha bize ne?

 

Ha tabi pardon, biz eşcinsellere de hasta diyorduk değil mi? Bir de o vardı gündemimizde.

Madem konuyu oraya getirdim, değineyim.

Diyelim ki eşcinselim. Kimse bilmiyor. Mis gibi işimi yapıyorum, başarılıyım. Eşcinsel olduğum ortaya çıkınca istifa mı etmeliyim sizce? Ya da AIDS’ liyim... koyalım mı beni kapının önüne? Hep aynı hikaye.. Neydi o filmin adı, Philadelphia idi değil mi?

 

E bu filmin adı da Pensilvanya olsun, hastalıklı zihniyetimize yakışır bence.

 

***

 

Keşke Baykal devam etseydi. Keşke bu rezalete nanik yapabilseydi. Keşke bizler, nanik yapması için yanında olduğumuzu yeterince gösterebilseydik. Keşke hep beraber belden aşağı vuruşlara prim vermediğimizi haykırabilseydik, keşke bugün Baykal’a yapılan adiliğin yarın öbür gün hepimizin yatak odasından bize pis pis bakabileceği riskini görecek kadar akıllı ve cesur olabilseydik.

 

Keşke, sürekli keşke diyecek hale gelmeseydik. Oysa biz şimdi özel hayat tecavüzcülerinin şakşakçısı haline geldik. Kendi ayıbımızı örtmek adına kılıfın adını da “ahlaksızlık!” koyunca, oh ne de rahat ediverdik.

 

Keşke Baykal “İşini iyi yapamadığı” gerekçesiyle istifa edebilseydi. Ha ama böyle olsaydı bu sefer de birileri çıkıp bu sefer de onu yüzsüzlükle eleştirecekti.

 

Bu bizim hikayemiz, ve hikayemiz bizim bu yani.

 

Ayağımızın altındaki tüm sağlam taşların yerinden oynatılmaya çalışıldığı şu kritik dönemde, keşke bu kadar durmuş dayanmış Baykal, bugün de kaya gibi yerinde durabilseydi.

 

***

 

Özel hayatımızın gizli kamera ile tecavüz edilmesine prim vermek, benim için videoyu çekenle işbirliği yapmakla bir. Ama biz zaten bu günahı daha önce gencecik bir kadının görüntülerini elden ele ağzımızdan salyalar akarak geçirerek de işlemiştik.

 

Bu ilk günahımız değil ki!

 

Günahlarımızın bedelini de korkarım giderek daha ağır ödeyeceğiz.

 

Değil mi?

 

Yonca

“CHPli”

X