« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Böyle bakarsan kaybedersin

“Teknik direktörün yüzü, futbolcularının aynasıdır.Benim yapmaya çalıştığım ve öğrendiğim o yüz ifadesinin çok önemli olduğudur. Sürekli gülen anlamında değil ama güçlü, takımına güvenen bir şekilde teknik direktörün takımın arkasında durması gerekiyor.”

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE Teknik Direktörü Christoph Daum, Can Bartu Tesisleri’nde yapılan antrenmanda basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, lig ve kupadaki şanslarını değerlendirirken, Frank Rijkaard’a da tavsiyelerde bulundu. Alman hoca, G.Saray’da ilk yılını geçiren Hollandalı teknik adama, Türkiye tecrübesi yüksek bir teknik adam olarak ne gibi tavsiyeleri olabileceği yönündeki soru üzerine şunları söyledi:
“Bazen Avrupa’dan gelince seni şok eden durumlarla karşılaşıyorsun ve bunu idare etmen gerekiyor. Bazen çok duygusal ortamlar oluşuyor ama bunun sakinleşeceğini, geçeceğini bilmen gerekiyor. Ben 7 yıllık tecrübemden bunu biliyorum. Teknik direktörün yüzü, futbolcularının aynasıdır. Benim yapmaya çalıştığım ve öğrendiğim o yüz ifadesinin çok önemli olduğudur. Sürekli gülen anlamında değil ama güçlü, takımına güvenen bir şekilde teknik direktörün takımın arkasında durması gerekiyor.

90’lı yıllarda başıma geldi

Kaybedince, ‘Neden oldu?’ diye üzgün bir ifade, takıma da etki yapabiliyor. Futbol her zaman duygusal bir spor ama Türkiye’de çok daha fazla duygusal. O yüzden bu duygusal ortamı zaman içinde kendi başarın için yönetmeyi öğrenmen gerekiyor. Bazen bu negatif duyguları da bir patlama yapmak için, daha iyiye ulaşmak için kullanabiliyorsun. Bunu öğrenmek lazım. İlk zamanlarımda, 90’lı yıllara neden benim başıma geliyor diyordum. Herkes eleştiriyordu. Bu yanlış, bunu yapmamak gerekiyor. Geçen zaman içinde bunu öğrendim.

Oyuncularıma da anlatıyorum

İlk geldiğimde Almanya’dan, iyi hocalardan biri olduğumu düşünüyordum. Yapılan eleştiriler nedeniyle bana hiç saygıları yok diyordum. Ama öyle değil asında. Gazeteciler hep bir şeyler söylüyorlar ama onlar da futbol hastası. Anlamak gerekiyor onları. Örneğin Kazım Kanat. Beni öyle bir eleştiriyordu ki, zor durumda kalıyordum ama dışarda yemek yediğimizde anlıyordum ki Beşiktaş sevgisinden yapıyordu bunları. Kişisel olarak bana çok saygıları vardı ama onların takımı Beşiktaş’ta hata yaptığımda, düşmanları oluyordum. İnişlere çıkışlara alıştıkça da, kendi yolunda hep devam etmen gerektiğini gördüm. Oyuncularıma da bunu söylüyorum. Hep bu yolda eğitmeye çalışıyorum.”

Attığımız gollerde farklı nedenler aranmamalı

DAUM son maçlarda rakip takım kalecilerinin yedikleri hatalı gollerin farklı yerlere çekilmemesi gerektiğini savunurken, “Bunları normal karşılamak lazım” dedi. Alman hoca, bu konuda şunları söyledi: “Franco ve Ivesa bizim maçlarda gayet iyi oynadılar. Gelişen pozisyonlara göre bazen harika  kurtarışlar oluyor, bazen de goller yeniliyor. Biz de bazı inanılmaz goller yedik.  Bu  kalecilerin harika kurtarışlarını da hatırlıyorum ama sezonun sonunda bunlar daha çok dikkati çekiyor. Bunlar spekülasyon. Hiçbir kanıt yok kimsede. Futbolun da esasında özü  bu. Sürekli spekülasyonlar. Söylenenlere ve yazılanlara şaşırıyorum.”

Denizli gibi olmaz

Alman hoca, 4 yıl önce son maçta kaybedilen şampiyonluğun hatırlatılması üzerine, “Aynı şeylerin yaşanacağını zannetmiyorum” karşılığını verdi..

DAUM, 4 yıl önceki Denizlispor faciasının tekrar yaşanmayacağına inanıyor. Alman hoca, 2005-06 sezonunda son maçta kaybettikleri şampiyonluğun sorulması üzerine, “Bu sezonun son maçını evimizde oynayacağız. Denizli bir örnek değil bunun için. Orada farklı bir durum vardı. Havada farklı bir şey vardı. İki kez şampiyon olmuştuk ve üçüncüsünü olacaktık. Ama ben Denizli’de olan şeyin bir daha yaşanacağını zannetmiyorum” dedi.
 A.Gücü maçında limitlerini zorlayacaklarını söyleyen Daum, “Her şey bizim elimizde. Trabzon’la çok zor 2 maç oynayacağız. Beşiktaş, G.Saray veya Kasımpaşa maçları da zordu. Bizim puan kaybetmemiz bekleniyordu ama kaybetmedik. Ben soyunma odasına girdiğimde, kazanma arzusunu oyuncularımın gözlerinde görüyorum. Bu yüzden oyuncularıma inanıyorum” dedi.

Mourinho harika bir dost

DAUM,  Barcelonalı Messi ile Inter’in hocası Jose Mourinho ile ilgili fikirlerini açıkladı. Çok kısa zaman önce Barcelona’da Ronaldinho, ardından da Manchester United’da Cristiano Ronaldo’nun parladığını anlatan Alman çalıştırıcı, “Şimdi ise Messi için aynı şey söz konusu. Gelecek yıl da Manchester United’dan Nani’yi konuşuyor olabiliriz” dedi. Mourinho’yla kişisel dostluğu olduğunu anlatan Daum, kendisini “Harika bir dost ve arkadaş” olarak nitelendirirken, Portekizli teknik adamın kariyeri boyunca başarıyı hep planladığını dile getirdi.

Kupada şeytanın bacağını kıracağız

LİGDE ve kupada sona yaklaştıklarını söyleyen Daum, “Zorluklardan başarıyla çıkmayı öğrendik. Bu da bizim özgüvenimizi artırdı. Kupada şeytanın bacağını kırmak istiyoruz. Kazanırsak sadece bir gidişatı değiştirmiş oluruz. Belki de önümüzdeki 10 yıl içinde 5 kez F.Bahçe kazanacak bu kupayı” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler