Böyle atılmaya can kurban

Hürriyet Haber
03 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1999 - 00:01

ABD'li jean devi Levi's, 8 ay sonra kapatacağı 11 fabrikadan 5 bin 900 işçi atacak.

Levi's, işsiz kalacaklar için 245 milyon dolarlık bir paket hazırladı.

İşsiz kalanlara normal tazminatları ödenecek.

Atılanlara ayrıca her yıl için 3'er haftalık ücretleri oranında ek tazminat verilecek.

5 bin 900 kişinin sosyal güvenlik ödemesi 18 ay boyunca sürdürülecek.

İşsiz kalacaklar 6 biner dolar meslek edinme yardımı yapılacak.

İşsiz kalacaklara 6 ay iş bulma danışmanlığı ve mesleki eğitim verilecek.

ABD'li jean devi Levi's, bir süre önce kapatacağını açıkladığı Kuzey Amerika ve Kanada'daki 11 fabrikasında işsiz kalacak 5 bin 900 işçi için ilginç bir paket hazırladı. Levi's için 245 milyon dolarlık bir maliyet içeren bu paketle, işsiz kalacak 5 bin 900 kişi, 18 ay boyunca sosyal güvenlikten yoksun kalmayacak. Levi's ayrıca, işsiz kalacak çalışanlarına bu paket çerçevesinde mesleki eğitim vermenin yanısıra, iş bulma danışmanlığı da yapacak.

Türkiye'de bunun daha küçük çaplı bir örneğini, kısa süre önce Türkiye'de Mis Süt, işsiz kalan çalışanları için ‘‘iş arama ilanı’’ vererek gerçekleştirmişti. Yine Türkiye'de özelleştirmeden dolayı işsiz kalanlar için de, uygun KİT'lere yerleştirilme olanağı yaratılıyor.

Levi's'ın sendikalarla birlikte hazırladığı pakete göre, çalışanlara her yıl için 3'er haftalık ücretleri karşılığında ek tazminat ödeyecek. Levi's ayrıca 6 ay boyunca mesleki danışma ve işe yerleştirme servis hizmeti verecek. Ayrıca Levi's işçilerine çalıştıkları süre boyunca sağladıkları bütün sigorta hizmetini çalışma süresinin bitiminden itibaren 18 ay boyunca sürdürecek. Yaşı uygun işçiler için erken emeklilik olanağı sağlayacak olan Levi Starauss Co., işçinin yapacağı seçeneğe göre, yer değiştirme, eğitim ve yeniden meslek edinme, küçük ölçekli iş yatırımı gibi nedenlerle 6 bin dolarlık da yardım yapacak. Levi's işten çıkarılan işçisinin yeni bir iş bulması halinde onu motive etmek amacıyla 500 dolarlık ödeme yapma kararı aldı.

2000 yılında 150 yaşına basacak olan Levi's, bugüne kadar uyguladığı etkin üretim politikasını değiştirerek, bundan böyle ‘‘tüketici güdümlü’’ üretim politikasını benimeseme kararı aldı.

Levi Strauss an Co. Başkanı Bob Haas, yüksek teknoloji ile çalışan diğer fabrikaların pazar ihtiyacını fazlasıyla karşıladığını belirterek, bundan böyle markanın gelişmesi ve tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilecek yenilikler yönünde çalışacaklarını açıkladı. Haas, ‘‘Levi's yıllar önce kurduğu fabrikalarından elde ettiği verimliliği bugün daha az sayıda fabrikadan elde edebilecek düzeye geldi. Bundan sonraki amacımız sektördeki liderlik pozisyonumuzu devam etirmek. Tüketici beklentilerini esas alacağız ve genç nesil için bir numara olmaya devam edeceğiz’’ açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE'DE NE YAPACAK?

Kuzey Amerika ve Kanada'daki fabrikalar kapanırken özellikle yeni pazarlara açılma ve yatırıma devam kararı alan Levi's'ın, Türkiye pazarına büyük önem verdiği belirtiliyor. 1988 yılından beri Çorlu'daki fabrikasında üretim yapan Levi's Türkiye, üretiminin yarısını Avrupa pazarlarına ihraç ediyor. Levi's, Türki Cumhuriyetleri; (Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan), Gürcistan, Mısır, Ürdün gibi ülkelere de Türkiye üzerinden ihracat yapıyor. 11 fabrikasını kapatan Levi's Türkiye'de üretimi artırdı. Çorlu'daki fabrikanın yanı sıra, Tekirdağ Muratlı'da faaliyetlerine başlayan ikinci fabrika Denimko da, sadece Levi's Avrupa için fason Levi's 501 üretiyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı