"Böyle arkadaş olmaz olsun"

Hürriyet Haber
12 Ocak 2015 - 15:38Son Güncelleme : 12 Ocak 2015 - 17:19

'Charlie Hebdo' mizah dergisinin kurucularından Willem Holtrop; Papa, Vladimir Putin ve Kraliçe Elizabeth gibi dayanışma mesajları veren insanların ikiyüzlülüğünü eleştirdi.

Fransa'daki saldırıları kınamak için sokağa çıkan miyonlarca insan, „Je suis Charlie“ (Ben Charlie'yim) diyerek dayanışma mesajları verdi. Ancak 'Charlie Hebdo' mizah dergisinin kurucularından Willem Holtrop, barış hareketine katılan insanları ikiyüzlülük ile suçladı.

ARKADAŞ SAYISI ARTTI
Fransa'da sokağa çıkan 3.7 milyon kişinin yanı sıra sosyal medya üzerinden de dayanışma mesajları veren yüz binlerce kişiye dikkat çekilerek, mizah dergisinin Facebook arkadaşlarında da ciddi bir artış olduğu kaydedildi. 'Charlie Hebdo'nun Facebook hesabı saldırılardan önce 200 bin kez, sonrasında ise en az 1.7 milyon kez 'beğenildi'.

"BUNA ANCAK GÜLERİM"
„Willem“ lakabı ile bilinen 73 yaşındaki Hollandalı karikatürist Bernard Holtrop, artan 'beğeni' ve 'arkadaş' sayısını insanların ikiyüzlülüğüne yorarak , "Papa, Kraliçe Elizabeth ve Vladimir Putin gibi birçok yeni arkadaş kazandık. Buna ancak gülerim" dedi.

Hollanda basınına konuşan Holtrop, birkaç yıl önce Pakistan'da insanların dergiyi protesto ettiğini hatırlatarak, neyi protesto ettiklerini bile bilmediklerini belirtti. Bugün ise aynı şekilde dergiyi bir kez bile okumadan sokağa çıkıp dayanışma mesajları veren insanları eleştiren Holtrop, "Birdenbire herkes arkadaş olduğunu söylüyor. Öyle arkadaş olmaz olsun" dedi.

PEGİDA MİDE BULANDIRICI
Öte yandan ifade özgürlüğünü savunan insanların sokağa çıkmasını destekleyen Holtrop'un, Almanya'daki Pegida gösterilerine karşı düzenlenen çağrıya katıldığı belirtildi.

Bununla ilgili hazırlanan bir el ilanında, "Arkadaşlarımızın katledilişi karşısında dehşete düştük. Sağ güçlerin bundan faydalanması mide bulandırıcı. Pegida, Charlie Hebdo'nun karşı geldiği her şeyi temsil ediyor" ifadeleri bulunmakta.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı