Gündem Haberleri

  Böyle alerji görülmedi

  Hürriyet Planet
  19.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Janice Tunnicliffe, elektrikli kettle kullanamıyor, çamaşır makinesini betondan bir kabin içinde tutuyor ve kablosuz internet kullanan komşularının olduğu evlerde yaşayamıyor. Çünkü elektriğe alerjisi var.

  İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre Tunnicliffe gecelerini eşiyle mum ışığında kelime oyunları oynayarak geçiriyor çünkü çok nadir görülen bir hastalık olan elektrohassasiyetten muzdarip.

   

  Tunnicliffe, herhangi bir elektromanyetik alanın yakınlarında bulunamıyor. Dolayısıyla televizyon izleyemiyor, radyo dinleyemiyor, cep telefonuyla konuşamıyor. Yani modern hayattan tamamen uzak yaşıyor.

   

  Bundan üç yıl önce, bağırsak kanseri dolayısıyla kemoterapi tedavisi gördükten sonra bu sendromun pençesine düştüğünü belirten 55 yaşındaki Tunnicliffe o günden beri ne zaman bir sinyal yayan elektrikli cihazın yakınına gitse baş ağrıları, göğüs ağrıları, mide bulantısı ve kol ve bacaklarında uyuşukluk hissetmeye başladığını belirtti.

   

  Farklı cihazların farklı etkiler yaptığını ama çoğunlukla baş ağrısı ve mide bulantısı çektiğini söyleyen Tunnicliffe, “Çevrede kablosuz internet olduğu zaman sanki sırtıma bir şey yapışmış da ruhumu emiyormuş gibi hissediyorum Bir ev ağı beni tamamen hareketsiz bırakabilir, kolumu, bacağımı kıpırdatamam” dedi.

   

  KEMOTERAPİYE BAHANE BULUYOR

  Karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı Şubat 2008’e kadar sıradan bir hayat süren Tunnicliffe’in üç günlük incelemelerin ardından kanser olduğu anlaşıldı. Hemen ameliyata alınan İngiliz kadının bağırsağındaki tümör çıkarıldı. Kanserin Tunnicliffe’in vücudunun başka yerlerine yayılmadığı ancak yine de tedbir olarak kemoterapi tedavisi görmesinin uygun olacağı söylendi.

   

  Daha sonra elektrohassasiyet sorununun başladığını anlatan Tunnicliffe, evindeki elektronik ve kablosuz aletlerin yanına yaklaştığı anda kendini kötü hissetmeye başladığını söyledi.

   

  “Şahsen ben kemoterapiyle elektrohassasiyet arasında bir ilişki olduğunu düşünüyorum ama kimse bunu kabul etmiyor” diyen Tunnicliffe, o zamanlar uzun yürüyüşler yaptığını ve evden uzaklaştığı anda kendini iyi hissetmeye başladığını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı