Ege Haberleri

EGE

  Boykotçu hekimden gözdağına tepki

  Elif DEMİRCİ/ İZMİR, (DHA)
  17 Ocak 2015 - 01:07Son Güncelleme : 15 Ocak 2015 - 17:44

  İZMİR Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala, kentte bin 196 aile hekimi olduğunu, cumartesi nöbetlerine katılmama oranının yüzde 55’in altına düşmediğini belirtti. Bu nöbetlerin acil servislerin yükünü azaltmayacağını öne süren Pala, “Biz aile hekimliğinin özüne, ruhuna aykırı olduğu için cumartesi nöbetlerine karşı çıkıyoruz” dedi.

  Korku sistemi çöker
  Pala, hekimlerin inanarak nöbet tutmadığını da vurguladı, “Cezadan, soruşturmadan, sözleşmenin iptalinden korktuğu için nöbete gidiyor. Personelini korku üzerine çalıştıran bir sistem çöker, etik de değildir. Gönüllülük esasına dayalı bir nöbet konulsaydı kabul olurdu. Neden nöbet tuttuklarını sormuyor, neden tutulmaması gerektiğini anlatıyoruz. Bu bizim görevimiz” dedi.
  İşe gitmeme cezasının 5 puan olduğuna dikkat çeken Pala, şunları söyledi: “Yeni yönetmelik çıkarır 50 puana yükseltirse o ayrı. Bu durumda 20 kez nöbete gelmemek yani 20 ay işe gitmemekle sözleşme iptal olur. İşlemin iptali için uğraşıyoruz. Amacımız görevden kaçmak değil. Gönüllülük esasıyla düzenlemeler yapılması.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı