Boydak: 2010 ekonomi için milat olacak

AA
25.08.2009 - 11:33 | Son Güncelleme:

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, ekonomideki daralmanın yerini büyümeye bıraktığını, 2010 yılının büyüme için milat olacağını belirtti.

Boydak, odanın meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ekonominin şu an yatay seviyede seyrettiğini, diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye'de de borsalar ve dövizde olumlu gelişmeler yaşandığını bildirdi.

Ekonomideki güvenin tesisleşmesi gerektiğini, hükümetin bu konuda attığı adımları olumlu karşıladıklarını ifade eden Boydak, kabinedeki değişikliğin de bu anlamda faydalı olduğunu, ekonomi ile ilgili düzenlenen bölgesel toplantıların olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Türkiye'nin geleceğinin özel sektörün gelişmesine bağlı olduğunu vurgulayan Boydak, şöyle konuştu:

“Devlet yatırım yaparken hesabını iyi yapmalı. Matematik olmadan yatırım olmuyor. Ancak, her şeye devletin yetişmesi mümkün değil. Bunun için özel sektör iyiye giderse Türkiye iyiye gidecek. Geçmiş aylara göre daha umutluyuz. Ekonomide daralma bitiyor, büyüme başlıyor. 2010 milat olacak ve hızlı büyümeye geçeceğiz. Üretim, istihdam, enerji tüketimi ve ihracat rakamları bunu gösteriyor. Kayseri'de sanayideki enerji tüketimi geçen yıla oranla yüzde 10 arttı. İşsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği talepleri azaldı. İhracatta bu yıl yine 1 milyar dolar sınırını aşmayı hedefliyoruz. Bu gelişmeler umut veriyor.”

ÖTV ve KDV indirimi uygulamasının en azından yıl sonuna kadar devam etmesi gerektiğini dile getiren Boydak, ayrıca bankalara olan borçlarından dolayı sıkıntı yaşayan firmaların borçlarının makul gecikme faizleriyle yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı