MUĞLA HABERLERİ

Boyanan Tarihi Toplar Zarar Görmemiş

IHA
06 Temmuz 2015 - 17:57Son Güncelleme : 06 Temmuz 2015 - 17:58

Tarihi topların boyanması olayından sonra açılan soruşturma tamamlandı.

IHA

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürünün görevinden alınmasına neden olan top soruşturmasında bilirkişi raporu tamamlandı.
19. Yüzyıl ikinci yarısı dönemine ait 14 topun restorasyonu, konservasyonu ve bakımı için daha önceki yıllarda boyandığı şekliyle arkeolog gözetiminde tekrar boyanmasına ilişkin açılan soruşturma kapsamında inceleme raporu tamamlandı.
Ulusal ve yerel medyada da büyük yer alan tarihi topların boyanmasının ardından Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan açılan soruşturma sonunda görevinden alınarak görev yeri değiştirilmişti. Soruşturma kapsamında, İstanbul ve İzmir Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvar Müdürlüğüne bağlı bir ekip toplar üzerinde inceleme başlatmıştı.
Alanında uzman kişiler tarafından yaklaşık bir hafta süren incelemeler sonunda hazırlanan rapor Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderilirken, raporda, toplar üzerinde yapılan incelemelere dair şu ifadelere yer verildi;
“Topların üzerindeki katmanları ortaya çıkaran uzmanlar topların üzerinde sırasıyla gri, gri, yeşil, gri, açık okra ve turuncu tabakaların varlığı tespit edildi. Eserlerin hava ile temaslarını keserek bozulmalarını önlemek amacıyla mevcut olan boyaların üzerine yeni boya yapıldığı, aynı uygulamaların defalarca yapıldığı, topların üzerindeki boya katmanlarından anlaşıldığı, envantere kayıtlı olan toplar dahil diğer topların boyanmasıyla yüzeylerinde ve bünyesinde her hangi bir fiziksel ve kimyasal nitelik bozulmasının söz konusu olmadığı ortaya çıktı”
Hali hazırda Bodrum’da yürütülen bazı kurtarma kazılarının Kazı Başkanı olarak görevli olan Emel Özkan’ın ise hakkında açılan bu soruşturma ve atanma kararı ile ilgili olarak dava açtığı öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Boyanan Tarihi Toplar Zarar Görmemiş hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Boyanan Tarihi Toplar Zarar Görmemiş haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:21
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı