Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Boyacılık yapmayan oğlunun mesleğini devraldı

  Hürriyet Haber
  26 Eylül 2012 - 13:33Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 13:33

  Kastamonu'nun Abana ilçesinde oğlunun ayakkabı boyacılığı yapması için bir boya sandığı alan anne, oğlunun bu işi yapamaması üzerine başladığı boyacılık işini 5 yıldır sürdürüyor.

  Abana'da yaşayan Yıldız Dicel (45) yaptığı açıklamada, 5 yıl önce muhtaç durumda oldukları için çalışması için oğluna boya sandığı aldığını belirterek, ancak oğlunun kısa sürede işi bıraktığını söyledi.

  Bunun üzerine işi kendisi devralarak, Cumhuriyet Meydanı'nda boyacılık yapmaya başladığını anlatan Dicel, “Beş yıldır ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Meydanda benden önce iki erkek boyacı vardı. Vatandaşların ayakkabılarını onlar boyuyordu. Ancak, ben başladıktan sonra müşteriler daha çok beni tercih etmeye başladılar” diye konuştu.

  "Yıldız hanım gelince diğer boyacılar işi bıraktı"

  Çalıştığı zamanlarda diğer 2 erkek boyacının ayakkabı boyamadığını ancak kendisi meydandan ayrıldıktan sonra bu kişilerin gelebildiğini anlatan Dicel, “Eskiden beri güzel para kazanıyorum. Ancak eskiden insanlar benden kaçıyordu. Şimdi ise kendileri geliyor. Müşterinin hoşuna giderse 10 lira atar. Hiç belli olmaz. Boyadığın ayakkabı para kazandırır. Tutulursan para kazanırsın. Her meslek böyledir” dedi.

  Dicel'in müşterilerinden esnaf Fahri Köse de (52), Dicel'in yıllardır boyacılık yaptığını dile getirerek, “Burada 1984 yılından beri boyacılık yapan arkadaşlar vardı. Fakat en son Yıldız hanım piyasaya çıkınca ve diğer erkek boyacılardan daha güzel boya yapınca işlerini bıraktılar. Abana'da Yıldız hanımdan herkes memnun. Yıldız hanım burada ayakkabı boyacılığı yaptığı sürece, diğer ayakkabı boyacıları daha az iş yapıyor” ifadesini kullandı.

  Köse, yerli ve yabancı turistlerin Dicel'i gördüklerinde çok şaşırdıklarını vurgulayarak, Abana'dan ayrılan turistlerin çevrelerine kadın ayakkabı boyacısına ayakkabı boyattıklarından bahsettiklerini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı