« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bowling olimpiyat sporu olma yolunda

Özellikle ABD'de yaygın bir biçimde oynanan bovlingin, son yıllarda Türkiye'de de en gözde sporlar arasına girdiği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen, yaptığı açıklamada, bovlingin, basit anlamda dizilmiş 10 adet “kuka”yı bir topla devirmeye çalışmak olarak görülse de bugün 90'dan fazla ülkede 100 milyondan fazla kişinin oynadığı bir strateji ve koordinasyon sporu olduğunu söyledi.

Bovlingin, sportif açıdan vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir aktivite olduğunu belirten Türkmen, aynı zamanda bu sporun dikkat, devamlılık ve konsantrasyon gibi becerileri de gerektirdiğini vurguladı.

Türkmen, insanların bovlinge spordan önce eğlence ve dinlence amacıyla ilgi gösterdiğini dile getirerek, Türkiye'nin sosyo-ekonomik gelişmesine paralel olarak Türk insanının da bovlinge olan merakının giderek arttığını anlattı.

Türkiye'nin özellikle ekonomik gelişmeyle birlikte geleneksel eğlence araçlarının da farlılık göstermeye başladığını ifade eden Türkmen, maddi anlamda rahatlamayla beraber ülke genelinde bovling salonları ve meraklılarının sayısının hızla artığını bildirdi.

Türkmen, ülke genelinde 70'in üzerinde bovling salonu bulunduğunu, bu sayıya özellikle turizm bölgelerindeki otellerde yer alan salonların dahil olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bovling, 7'den 70'e herkesin ilgisini çekmeye başladı. Özellikle büyük kentlerde alışveriş merkezlerinin çoğalmasıyla art arda açılan bovling salonları, her yaş grubu insan tarafından büyük rağbet görüyor. Günümüzde ilerleyen teknolojiler, otomatik skorlama makineleri ile gelişen bovling, tüm dünyada 100 milyondan fazla oyuncusu ile bir olimpiyat sporu olma yolunda ilerliyor. Bu köklü ve yaygın sporun Türkiye'de de sevilerek oynandığını görüyoruz. Bovling sporu, Türkiye'de her yaştan insanın büyük eğlencesi haline geldi.”

“SALON SAYISINDA 2000'Lİ YILLARDAN SONRA PATLAMA OLDU”

Türkiye'de ilk bovling salonunun 1980'li yılların sonunda açıldığını belirten Türkmen, 2000'li yıllarda ise salon sayısında adeta patlama yaşandığını ve bu tarihten sonra bovling sporunun hızla yaygınlaştığını söyledi.

Türkmen, Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu'nun 2005 yılında kurulduğunu, böylelikle artık Türkiye'nin uluslararası turnuvalarda temsil fırsatı bulduğunu, milli takımın da uluslararası turnuvalarda yarışma imkanına kavuştuğunu bildirdi.

Şu anda Türkiye'de 19 bölgedeki bovling salonlarında yaklaşık 700 sporcunun katıldığı bovling liglerinin bulunduğunu anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

“Bovling, ABD'de insanların çılgın bir şekilde ilgi gösterdiği bir branş. 24 saat bovling yayını yapan kanallar, binlerce salon var. Bovlingin her zaman her yerde oynanabilmesi için TIR'lar içinde portatif salonlar yapılmış. Çocuklar için ayrı hatlar oluşturulmuş. Her yaş grubunun bu spora karşı ilgisi çok fazla. Görme ya da bedensel engelliler için özel hatlar, salonlar uyarlanmış. Kuzey Avrupa ülkelerinde de bovlinge ilgi çok fazla. Bu ülkelerin soğuk olması nedeniyle insanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçiriyorlar. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kurulun cumhuriyetler, Körfez ülkeleri ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise bu spor yeni yeni yaygınlaşıyor. Bovlingin, dünyada geniş kitlelerce oynandığı sürece olimpik bir disiplin olacağı kanaatindeyiz.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz