Dünya Haberleri

DÜNYA

  Botoks kralicesi iktidara yürüyor

  Hürriyet Haber
  28 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2007 - 23:12

  Arjantinli first lady Cristina Fernandez de Kirchner, bugün yapılacak seçimler öncesinde kesin favori.

  25 puan fark attığı muhalefetteki rakibesi tarafından "Botoks Kraliçesi" ilan edilen Kirchner’in zaferinin ilk turda mı geleceği, ikinci tura mı kalacağı tartışılıyor.

  GÜNEY Amerika’nın Hillary Clinton’ı olarak gösterilen ve "Kraliçe Cristina" lakabı takılan Arjantinli Senatör Cristina Fernandez de Kirchner, perşembe günü son seçim mitingini düzenleyerek beklemeye geçti. Kızlık soyadı olan Fernandez soyadını ön plana çıkaran Bayan Kirchner, son mitingde, Arjantin’in 2001 ekonomik krizinden eşinin çabalarıyla nasıl kurtulduğunu, onun milliyetçi ve solcu politikalarının sürmesi gerektiğini vurguladı. Hillary Clinton gibi avukatlıktan senatörlüğe geçen 54 yaşındaki adayın devlet başkanı eşi Nestor Kirchner de, Bill Clinton’ı andırır bir biçimde karısına tam destek veriyor. Kirchner, dört yıllık tek bir dönem görev yaptıktan muhtemelen sağlık problemleri yüzünden seçimlere girmiyor. Ancak Kirchner’in ileride görevi karısından geri almaya talip olabileceğine dair söylentiler de mevcut.

  EKONOMİDEN BAHSETMİYOR

  Büyüme hızının yüzde 2 düşerek yüzde 6.3’e gerilediği Arjantin’de enflasyon yüzde 20’ye çıktı, yabancı yatırımlar azaldı. Fernandez ise, bir sonraki devlet başkanının karşılaşacağı bir numaralı sorun olan ekonomi hakkında ciddi bir vaatte bulunmadı. Bunun yerine, işsizliğin azaltılması ve eğitim ile sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi konusunda "gevşek" sözler veren Fernandez’in asıl kozu, "arabulucu" yönü. Müstakbel devlet başkanının, Venezüella gibi bölge ülkelerini kızdırma pahasına ABD ile ilişkileri ısıtması bekleniyor. Son anketler, efsanevi first lady Eva Peron’a da benzetilen Fernandez’i seçime saatler kala açık farkla önde gösteriyor. Arjantin’in seçilerek göreve gelen ilk kadın devlet başkanı olmaya hazırlanan Fernandez, "Bazı rüyalarınız gerçekleşti, kalan rüyalarınız için biraz daha çalışmamız gerek" sloganıyla, halkın büyük bir bölümünün desteğini kazandı.

  Zafere 3 puan daha gerekiyor

  27 milyon seçmenin yüzde 40 ila 47’sinin Fernandez’e oy vereceği, en yakın rakibi olan yolsuzluk karşıtı kadın lider Elisa Carrio’nun ise 25 puan geride olduğu bildirildi. Aralarında krizin atlatılmasında önemli rol oynayan eski ekonomi bakanı Roberto Lavagna da olan diğer 12 adayın bu iki isme yaklaşamadığı belirtildi. Arjantin basını, Fernandez’in zaferinden emin. Günlük Clarin gazetesi manşetten verdiği haberde, "48 saat içinde Cristina ikinci tura gerek kalmadan kazanacak" başlığını kullandı. Kamuoyu yoklamalarının ortaya koyduğu sonuçlardan birkaç puan daha fazla alarak yüzde 50’yi aşması halinde 2. tura gerek kalmadan devlet başkanlığı koltuğuna oturacak olan Fernandez’in bunu başaramayacağını sadece muhalefet iddia ediyor.

  Yeni Evita

  Arjantin’in yeni Evita’sı ya da Hillary Clinton’ı diye tanımlanan Cristina Fernandez, ipi göğüslemeyi başarırsa, devlet başkanlığı koltuğunu kocasından devralacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı