Botaş: Personelimiz Jersey'de değil Doğu Anadolu'da çalışıyor

ANKA
15.08.2006 - 15:01 | Son Güncelleme: 15.08.2006 - 15:08

BOTAŞ International Limited (BIL) Genel Müdürü Muvaffak Çiğ, Jersey merkezli şirketin personeline ilişkin çıkan haberler üzerine, “Şirketinin tüm personeli işe başladıkları andan itibaren, Ceyhan Terminal Tesisleri, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas ve Maraş’ta çalışmalarını sürdürmektedir” açıklaması yaptı.

Çiğ yaptığı yazılı açıklamada, BIL’in Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nı 40 yıl süreyle işleteceğini belirtti.

BIL’in 21 Haziran 1996 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden, BOTAŞ tarafından, sermayesinin tamamı BOTAŞ’a ait olmak üzere 3 Temmuz 1996 tarihinde kurulduğunu kaydeden Çiğ, BTC’nin işletilmesi için hat sahipleriyle şirket arasında 25 Ekim 2002’de sözleşme imzalandığını belirtti.

BIL’in, 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 58/3. maddesine istinaden kurulduğunu, Kamu Personel Yönetmeliklerine tabi olmadığını vurgulayan Çiğ, şunları kaydetti:

PERSONEL SÖZLEŞME YÜKÜMLÜLÜĞÜ

“Personeli, Merkezi Sınav Sistemiyle almamaktadır. KPSS veya başka bir kamu işe alım sınavı yerine, işe almada tamamen özel şirket kriterleri uygulanmaktadır. MEP Katılımcıları (BTC hat sahipleri) ile imzalanan İşletme Anlaşması’nın ilgili maddeleri gereği BIL’de işe alınacak personel MEP Katılımcıları’nın temsilcisi durumundaki BTC Co. Şirketinin sınav ve mülakatlarından geçtikten sonra işe başlatılmaktadır.

Yine aynı anlaşmanın ilgili maddeleri gereği BIL, BTC Hattı tamamlanmadan önce tüm personelini işe alıp, eğitimlerini tamamlamak, ayrıca işletme döneminde kullanılacak olan tüm yedek parça, makina, ekipman, araç gereçleri tedarik etmek, plan ve prosedürlerini tamamlamak ve BTC Co.’ya onaylatmak zorundadır. Bu işlerle ilgili finansmanı sağlamak da BIL’in sorumluluğundadır. Bunlar yerine getirilmediği takdirde İşletme Anlaşması, BTC Co. Şirketine, BIL’e işten el çektirme ve anlaşmayı feshetme yetkisi vermektedir.”

BTC 29 TEMMUZ’DA DEVRALINDI

İşletme Anlaşması’ndan kaynaklanan yükümlülükleri gereğince BIL’in 2004 ve 2005 yıllarında norm kadrolarına gereken personeli BTC Co.’nun sınav ve mülakatlarındaki onayları müteakip işe aldığını anlatan Çiğ, “BIL personelin eğitimlerini hızla tamamlamış, ham petrolün Türkiye’ye girdiği 18 Kasım 2005 tarihi itibari ile Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas ve Kahramanmaraş’ta bulunan Pompa İstasyonları ile Ceyhan’da bulunan Deniz Terminali’nde göreve başlatmış ve bu yolla hattın güvenli ve uygun olarak doldurulması ve devreye alınması gerçekleştirilmiştir” dedi.

2 Haziran 2006 tarihinde ilk gemi yüklemesi gerçekleştirilmesinin ardından, BIL’in tüm faaliyetleri ve organizasyonunun uluslararası standartlara uygunluğunun BTC Co. şirketi tarafından onaylandığını kaydeden Çiğ, 29 Temmuz 2006 tarihinde BTC Hattı’nın 40 yıl süreyle işletilmek üzere BIL’e devrinin yapıldığını belirtti.

BTC hattı çalışanlarının maaşlarının Türkiye ve dünyadaki enerji sektörü kuruluşları ortalamasının altında olduğunu ifade eden Çiğ, “İşletme Anlaşması’ndan kaynaklanan en önemli yükümlülüğün yerine getirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli olan ve dünyada 21. yüzyılın projesi olarak adlandırılan bu projede BIL elemanlarının başarısının ispatı olmuştur. Şirket teknik personelinin tamamı İngilizce bilmek zorundadır. Yönetici kadrosundaki personelin büyük çoğunluğu alanında yüksek lisans ve doktora sahibi, özel sektörde yılların tecrübesine sahip olan kişilerden oluşmaktadır” dedi.

ÖNERİLER 2004 RAPORUNDAN

2004 yılı Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun denetleme raporundaki önerilerin, BIL Şirketi’nin ilk faaliyete geçtiği 2004 yılına ait olduğuna işaret eden Çiğ, “Her işletmenin ilk kuruluş çalışmalarında meydana gelebilecek bir kaç küçük idari ve organizasyonel isimlendirme yanlışını tespit etmektedir. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan 2005 Yılı Denetleme Raporlarında bu hataların hemen düzeltildiği, BIL’in tüm yönetim sistemlerini oturtarak dünya çapında ün sahibi Boru Hattı operatör şirketlerine örnek teşkil edebilecek bir profesyonel yönetim sistemine sahip olduğu ve yakaladığı iş güvenliği, çevre, kalite ve verimlilik standartlarının dünya standartlarına eşdeğer olduğu görülecektir” diye konuştu.

DÖRDÜ İMAM HATİPLİ

BIL kadrosundaki 480 personelin, 410’unun mühendis, tekniker, teknisyen, operatör kadrolarında olduğunu anlatan Çiğ; BTC Co. ve BIL temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından mülakatları ve sınavları yapılarak uygunlukları onaylanarak işe alındıklarını belirtti. Çiğ, “Alımlarda hiç bir kişi, kurum ya da makamdan gelen tavassutlar göz önünde bulundurulmamış tamamen nitelik kriterleri esas alınmıştır” dedi.

Personelin BTC Hattı’ndan petrol yüklemesinde çalıştığını vurgulayan Çiğ, “BIL Şirketinin tüm personeli işe başladıkları andan itibaren, belirtildiği gibi Ankara’da değil; Ceyhan Terminal Tesisleri, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas ve Maraş’ta bulunan pompa ve basınç düşürme istasyonlarında belirlenmiş mesai saatlerine uygun olarak düzenli çalışmalarını sürdürmektedir” diye konuştu. Çiğ, hat teknik temizlik elemanı, genel hizmetler içerisinde yer alan ofis elemanı ve yasal bir zorunluluk olan özürlü, terör mağduru gibi kadrolara alınan 12 personel arasında sadece dört kişi imam hatip lisesi mezunu olduğunu da belirtti.

BIL’in çok ülkeli yapısına işaret eden Çiğ, personelin aylarca evlerine dahi gitmeden, BTC için çalışarak, Türkiye’yi tazminat yükümlülüğünden kurtardığını ifade etti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı