Ege Haberleri

EGE

  Boşuna kesildi

  Turan GÜLTEKİN / HÜRRİYET
  08.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme:

  İZMİR Aliağa’ya bağlı Çakmaklı köyünde ithal kömüre dayalı 800 megawatt gücünde termik santral kurmak için harekete geçen Enka Elektrik A.Ş., 2008’de EPDK’dan 49 yıllığına aldığı enerji üretim lisansını sessiz sedasız iade etti.

  Ancak olan, denize 500 metre mesafedeki 300 dönüm alanda bulunan ve daha ön ÇED başvurusu bile yapılmadan kesilen 290 zeytin ağacına oldu. Enka’nın üretim lisansını EPDK’ya iade ettiği iptal davası açanlar arasında bulunan EGEÇEP’in başvurusu sonucu ortaya çıktı.

  Boşuna kesildi

  Kazandık ama...
  290 zeytin ağacının zeytincilik kanunu hiçe sayılarak kesildiğini söyleyen EGEÇEP eski Dönem Sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, “Zeytin ağaçlarının çevresine toz çıkartan bir tesis bile yapılamazken ağaçların kesilmesi ÇED sürecini etkisiz hale getirmeye yönelik bir hareketti. Açtığımız davalar, verilen mücadeleler sonucunda firma termik santral kurmaktan vazgeçmiş olacak ki üretim lisansını geri vermiş. Böylelikle 25 yıl önce başlayan yaşam hakkını savunma mücadelesinde yeni bir kazanım daha elde ettik. Ancak o zaman hiçbir kanun, hukuk tanımadan kesilen 290 zeytin ağacı ne olacak? O ağaçlar kesildikleriyle mi kalacak? O ağaçların kesildiği yer halen boş duruyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı