Gündem Haberleri

  'Boston bombacısı'na kitle imha suçlaması

  Hürriyet Planet
  28.06.2013 - 12:25 | Son Güncelleme:

  ABD'de Nisan ayında Boston Maratonu'na düzenlediği bombalı saldırıyla üç kişinin ölümüne 260 kişinin de yaralanmasına neden olan Çeçen kardeşlerden Cevher Tsarnayev için 30 maddeden oluşan bir iddianame hazırlandı.

  Suçlu bulunması halinde idam edilmesi gündemde olan 19 yaşındaki Tsarnaev’e yöneltilen suçlamalar arasında kitle imha silahı kullanmak ve kamusal alana bombalı saldırı düzenleyerek ölüme sebebiyet vermek gibi ithamlar var.

  İddianameye göre, El Kaide tarafından yayınlanan “Inspire” (İlham) isimli internet dergisinden 2010 yazında düdüklü tencere ve havai fişek tozundan nasıl bomba yapılacağına dair bilgiler indiren Cevher Tsarnayev, ayrıca bir MIT polisini öldürmek ve araba kaçırmakla suçlanıyor.

  Ağabeyi Tamerlan Tsarnayev söz konusu kaçırma girişimi sırasında çıkan çatışmada polis tarafından öldürülen Cevher Tsarnayev'in idamla suçlanıp suçlanmamasına ABD Adalet Bakanı Eric Holder karar verecek.

  Uzmanlar, saldırının büyüklüğünün ABD hükümetini idam cezasına yöneltebileceğini belirtirken, Cevher Tsarnayev'in avukatları müvekkillerinin yaptığı eylemin tam olarak farkında olmadığını savunuyor.

  Massachusetts Eyalet Savcısı Carmen Ortiz, iddianame açıklandığı sırada mahkemede olmayan Tsarnayev'in nerede tutulduğu konusunda konuşmaktan kaçındı. 19 Nisan'daki bir çatışmada ağır yaralanan ve yakalandıktan sonra Boston'daki bir cezaevi hastanesine kaldırılan Tsarnayev, 10 Temmuz'da hakim önüne çıkacak.

  CEVHER TEKNENİN İÇİNDE BÖYLE YAKALANMIŞTI / FOTO GALERİ

  Boston bombacısına kitle imha suçlaması BOSTON SALDIRISI
  ŞÜPHELİLER BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ

  'BOKSÖR' TSARNAEV ÇATIŞMADA ÖLDÜ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı