Bosphorus Capital, İtalyan Azumut ile ortaklık yaptı

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
22.01.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'nin en büyük bağımsız portföy şirketi olan Bosphorus Capital, 30 milyar euroluk portföyü yöneten İtalyan devi Azimut ile ortak oldu. Yapılan anlaşma uyarınca Azimut Bosphorus Capital'in yüzde 70 hissesini devralırken, şirket yönetiminde Türk ortaklar söz sahibi olmaya devam edecek.

Türkiye finans sektöründe kritik bir ortaklık gerçekleşti. 2011 yılında kurulan ve Türkiye’de bağımsız portföy yönetimi sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Bosphorus Capital Portföy Yönetimi ile İtalya’nın en büyük bağımsız ve Avrupa’nın önde gelen portföy yönetim şirketlerinden olan Azimut Group ortaklık anlaşması imzaladı.

Yaptıkları ortaklık ile ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye bilgi veren Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar, Azimut'un 30 milyar euroluk varlık portföyü ile sektörün en büyük firmalarından biri olduğuna dikkat çekti. Azimut'un Hong Kong’tan Brezilya’ya, Meksika’dan Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyada faaliyetleri bulunduğunu anlatan Salar, söz konusu yatırımın Türk sermaye piyasalarına olan uluslararası ilgi ve inancı gösterdiğini belirtti. Salar, şunları söyledi:

POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK

"Biz son iki yılda arka arkaya yüzde 100 büyüyerek Türkiye'de 1 milyar TL varlık sınırını aşan ilk ve tek bağımsız portföy şirketi olduk. Bu büyümeyi de sürdürülebilir ve kanıtlanmış getiri ile sağladık. Azimut bu modeli kendi know how'ıBosphorus Capital, İtalyan Azumut ile ortaklık yaptı ve global tecrübesi ile daha da ileriye taşımak istiyor. Azimutla birlikte, Türk sermaye piyasalarının geleceğe dair çok yüksek potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Diğer yandan zaman içerisinde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin de önümüze önemli fırsatlar sunabileceği konusunda mutabakatımız mevcut."

Yapılan anlaşma uyarınca Azimut, Bosphorus Capital'in yüzde 70 oranındaki hissesini alacak. Çoğunluk hisse İtalyanlara geçmesine karşın şirket yönetimindeki mevcut Türk ortaklar etkin olmaya devam edecek.

ÜÇÜNCÜ YATIRIMI

Azimut Türkiye'ye yabancı bir firma değil. Özellikle gelişmekte olan ülkelere yaptığı yatıımlarla dikkat çeken İtalyn devi daha önce de Daha önce Global Portföy'ü alıp Notus Portföy'e ortak olmuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı