Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bosnalı sanatçı Bakir Tanoviç vefat etti

  A.A.
  30 Ağustos 2012 - 21:50Son Güncelleme : 30 Ağustos 2012 - 21:49

  Ünlü Boşnak sinema sanatçı ve tarih araştırmacısı Bakir Tanoviç, 82 yaşında hayatını kaybetti.

  Senarist, tarihçi, yönetmen, yapımcı ve film sektörünün duayeni olan, aynı zamanda Bosna Hersek Denizcilik Derneği'nin başkanlığı yapan Tanoviç için yarın Saraybosna'daki Gazi Hüsrevbey Camisi'nde tören düzenleneceği bildirildi.

  Denizcilik Derneği'nde uzun yıllar başkan yardımcılığı yapan Şeval Kovaçeviç, Tanoviç'in ölümüyle Bosna'nın bir büyük aydınını daha kaybettiğini belirtti.

  Tanoviç'in, arkasında birçok film ve 5 kitap bıraktığının altını çizen Kovaçeviç, bunların arasında üzerinde tam 25 yıl çalıştığı “Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Bosna Hersek” kitabının da bulunduğunu söyledi.

  Kovaçeviç, “Neum Limanı, Tanoviç'in gerçekleştiğini göremeden aramızdan ayrıldığı en büyük hayaliydi. Bu projenin önemine her fırsatta vurgu yapan Tanoviç, Hırvatistan'ın AB'ye tam üye olduktan sonra Bosna'nın Balkanlar'da yalnız bırakılacağını ve bundan sonra Hırvatistan'ın Ploçe Limanı'nı kullanamayacağını belirtmişti. Bu yüzden rüyasının gerçekleştiğini görmeden aramızdan ayrılmasına çok üzüldüm” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı