Eğitim Haberleri

  Boşnak ailelerden okulları boykot kararı

  AA
  09.09.2013 - 14:06 | Son Güncelleme:

  İlk ve orta dereceli okullarda yeni eğitim döneminin geçen hafta başladığı Bosna Hersek'te yaşayan Boşnak aileler, çocuklarının kendi dil ve din derslerini görememesine tepki gösterdi. Aileler sorun çözülene kadar çocuklarını okula göndermem kararı aldı.

  Bosna Hersek'te geçen hafta ilk ders zilinin çalmasıyla ilk ve orta dereceli okullarda başlayan yeni eğitim ve öğretim dönemi, beraberinde yeni tartışmaları da getirdi. Özellikle Bosna Sırp Cumhuriyeti sınırlarında bulunan Konyeviç Polye'de yaşayan Boşnak aileler, "okullarda Boşnak çalışan bulunmaması, müfredatta Bosna tarihi ve Boşnak dili derslerinin yer almaması, din dersi olarak ise çocuklarına Ortodoksluk öğretildiği" gerekçesiyle sorun çözülene kadar çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. Karara Vrbanytsi bölgesinde yaşayan Boşnak ailelerden de destek geldi. Bu iki bölgede yaşayan Boşnak ailelerin eğitim sistemini boykot ederek çocuklarını okula göndermeme kararı üzerine, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç ve Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Goran Mutabciya, sorunun ülke düzeyinde çözülmesi için çalışma başlattı.

  Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, eğitim kanunlarının ülke düzeyinde olması gerektiğini belirterek, sorunun çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi.

  Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Mutabciya ise yaptığı açıklamada, çocukların etnik kökenlerine göre ders almaları gerektiğini belirtti. Bu sorunun Bosna Hersek Federasyonu'nunda yaşayan Sırp öğrenciler için de geçerli olduğunu anlatan Mutabciya, 24 Eylül'de yapılacak olan Bosna Hersek Bakanlar Kurulu toplantısında konunun gündeme geleceğini ve bu sorunun bu toplantıda çözülebileceğini umduğunu söyledi.

  Çocuklarını ders programında Boşnaklara yönelik değişiklikler yapılmadığı sürece okula göndermeyeceklerini anlayan ebeveynlerden biri olan Niyaz Duzan, daha önce de bu sorunu yaşadıklarını ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin eski eğitim ve kültür bakanı olan Anton Kasipoviç'den sorunun çözüleceğine dair söz aldıklarını söyledi.

  Boşnak çocuklarına yönelik eğitim müfredatının bu yıl yürürlüğe gireceğine dair geçen yıl Sırp yetkililerden söz aldıklarını söyleyen Duzan, "Çocuklarımızın okula dönüp dönmemesi bizim elimizde değil, Bakanlığın elinde. Çocuklarımıza neden okula gitmediklerini anlatmakta zorluk çekiyoruz. Her sabah 200'den fazla ebeveyn okulların önünde duruyor ve sistemi protesto ediyor, çünkü başka bir çözüm yolu yok. Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanlığı isteklerimizi tekrar görmezden gelirse, çocuklarımızı Federasyon bölgesindeki okullara yollamak zorunda kalacağız" diye konuştu.

  Konyeviç Polye'deki "Petar Koçiç" İlkokulu'nun Ebeveynler Kurulu Başkanı Muhammed Ahmetoviç ise Bosna Sırp Cumhuriyeti yetkililerinin Boşnaklara karşı ayrımcılık yaptığını belirterek, ilkokuldaki 36 çalışandan sadece bir tanesinin Boşnak olduğunu açıkladı. Ahmetoviç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Yardımcısı Zdravko Maryanoviç ile görüştüklerini fakat somut sonuçlar alamadıklarını bildirdi.

  Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanlığı ile görüşeceklerini kaydeden Ahmetoviç, söz konusu Bakanlığın, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak çocukların Federasyon bölgesinde okula gidip gelmesi için daha önce de kaynak sağladığını, fakat bunun sadece geçici bir çözüm olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı