Eğitim Haberleri

  Boşnak ailelerden okul boykotu

  AA
  24.09.2013 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak aileler, kendi dil, tarih ve din derslerinin verilmemesine tepki gösterdi. Ebeveynler çocuklarını yeni eğitim döneminde okula göndermeyerek, protesto gösterisi düzenledi.

  Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS), Boşnak kesime yönelik dil, tarih ve din derslerinin verilmemesi tepki ile karşılandı. Duydukları tepki nedeniyle çocuklarını yeni eğitim ve öğretim döneminde okula göndermeyen Boşnak aileler, protesto gösterisi yaptı. Bosna Hersek Parlamentosu önüne çocuklarıyla birlikte gelen veliler, üzerinde "Ayrımcılığa hayır", "Biz eşit bir milletiz, hakkımızı istiyoruz" yazılı dövizler açtı ve çeşitli sloganlar attı.

  Velilerden Senad Muminoviç, Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak çocukların okullarda kendi dil, tarih ve din derslerini alamadıklarını söyledi. Veli Muminoviç, yıllardır dile getirdikleri bu sorun çözülünceye kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

  Eğitim almanın en temel insan haklarından biri olduğuna anlatan Muminoviç şöyle konuştu:
  "Biz, sadece çocuklarımıza temel haklarının verilmesini istiyoruz. Eğer bunlar yerine getirilmezse, çocuklarımızı ülkenin diğer gölgesinde bulunan okullara göndereceğiz."

  Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak aileler, Eylül ayının ilk haftasında eğitime başlanmasına rağmen, kendi dil, tarih ve din derslerini öğrenemedikleri gerekçesiyle çocuklarını okula göndermiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı