Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bosna'daki katliamların sorumluları hala serbest

  A.A.
  19 Şubat 2006 - 09:02Son Güncelleme : 19 Şubat 2006 - 09:59

  Bosna'daki savaşta Sırp askerlerinin Bosnalı kadınlara yönelik sistemli tecavüzlerini anlatan filmiyle Berlin Film Festivalinde “Altın Ayı” ödülünü alan yönetmen Jasmila Zbaniç, savaş suçlularının Avrupa'da hala serbest olabildiklerine dikkati çekti.

  Düşük bir bütçeyle çektiği “Grbavica” adlı filmiyle ödülü alarak büyük sürpriz yapan bayan yönetmen Zbaniç, ödül töreni sırasında coşkulu alkışlarla karşılanan konuşmasında, “Bosna'daki savaş 13 yıl önce bitti ancak Radovan Karadziç ve Radko Mladiç gibi savaş suçluları, hala Avrupa'da serbestçe yaşayabiliyorlar” dedi.

  1992-1995 yılları arasındaki savaşta sistemli bir biçimde 20.000 Bosnalı kadına tecavüz edilmesinin ve yaklaşık 100.000 kişinin öldürülmesinin suçlusu olan bu kişilerin hala yakalanmadığına dikkati çeken Zbaniç, “Burası Avrupa ve hiç kimsenin, onların yakalanmasıyla ilgilendiği yok. Umuyorum bu film ve ödül, bu durumla ilgili fikirlerinizi değiştirir” dedi.

  “Grbavica”, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın bir semtinin adı. Ancak bu sözcük aynı zamanda “kambur kadın” anlamı da taşıyor ve filmde de, tecavüzle karşılaşmış kadınların taşıdığı yükü ifade ediyor. Filmde, savaş sırasındaki tecavüzlerin kurbanı olan bir kadının, küçük kızını korumak için, bu ağır geçmişini gizleme çabası anlatılıyor. “Grbavica”, yarışmaya katılan 19 filmin gösterimi sırasında da en büyük alkışı almıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı