Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bosna'da Türk federasyon başkanı

Bosna-Hersek Tekvando Federasyonu Başkanlığı'na aynı zamanda Türkiye vatandaşı da olan Ahmet Dilek seçildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yabancı bir ülkenin spor federasyonu başkanı seçilen ilk ve tek Türk olduğu ifade edilen Ahmet Dilek, 11 yıldır Bosna-Hersek'te yaşadığını ve bu ülkenin de vatandaşı olduğunu söyledi.

Bu süre içerisinde ilk olarak Bosna-Hersek Tekvando Milli Takım Antrenörü olarak göreve başladığını, daha sonra elde ettikleri başarılar dolayısıyla teknik direktörlük görevine getirildiğini, şimdi de Bosna-Hersek Tekvando Federasyonu Başkanlığı'na seçildiğini anlattı.

Federasyonda büyük sıkıntılar yaşandığını, yapılabilecek çok şey olduğu halde bir türlü hayata geçirilemediğini ifade eden Dilek, şöyle konuştu:
“Bunda tabii ki maddi sıkıntılar çok etkili. Fakat ben her şeyin sadece maddiyatla çözülebileceğini düşünmüyorum. Sistem olarak yapmamız gereken birçok şey vardı, bunlar yapılmadı. Belki bütün bunlar daha önceden yapılabilirdi. Ben, bunların benden hem yaş hem de tecrübe olarak daha büyük olanların vazifesi olduğunu düşündüm. Şimdi ise başkan olarak bu durumun değişmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım.”
Bosna-Hersek Tekvando Federasyonu Başkanlık seçimlerine işaret eden Ahmet Dilek, “Bosna-Hersek Tekvando Federasyon başkanlığı seçiminde, Hırvat ve Sırp üyelerden de oy aldığım için mutluyum” dedi.

“Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanacağız”

Türkiye'deki tekvando ile ilgili çalışmalarına değinen Dilek, Türkiye'nin bu alanda çok başarılı olduğunu söyledi.

“Genel olarak Türkiye'de son 10 yıl içerisinde tekvando artık büyük bir güç oldu” diyen Ahmet Dilek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Zaten Türkiye tekvandoda Avrupa ve dünya şampiyonu. Türkiye tekvando camiası ile çok ciddi bağlantısı olan bir insanım. Dolayısıyla Türkiye'nin tecrübelerinden, Türkiye'nin her anlamdaki desteklerinden tabii ki faydalanacağız. Bu, sporcu değişimi projeleri şeklinde ya da onların bize sağlayabilecekleri maddi ve manevi destek şeklinde olabilir. Çünkü Bosna-Hersek Tekvando Federasyonu'nun ciddi maddi sıkıntıları var.
Geçen sene iki sporcumuz dünya ve Avrupa şampiyonasına maddi yetersizlikleri nedeniyle katılamadı. Çok yetenekli ve başarılı gençler olmasına rağmen onları gönderemedik. Sporcularımızdan Avrupa Şampiyona'sında derece alanlar var. Bu anlamda Türkiye'den çok ciddi destekler bekliyoruz.”

Dilek, Bosna-Hersek'in de tekvandoda başarılı bir ülke olduğunu ifade ederek, “Bosna-Hersek savaştan çıkan bir ülke. Biz bu konuda bütün ülkelerden destek bekliyoruz. Fakat Türkiye'nin yeri burada çok daha ayrı. Çünkü tarihi bir bağımız var. Benim de Türk olmam dolayısıyla çok ciddi destek alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Bosna-Hersek'te tekvando ile ilgili çalışmalara işaret eden Dilek, Uluslararası Tekvando Şampiyonası düzenlediklerini, 2003 yılında Altın Zambaklar Kulübü'nü kurduklarını ve 9 sene üst üste Bosna-Hersek şampiyonu olduklarını anımsattı.

“Altın Zambaklar” takımının ülkenin en başarılı kulübü olduğunu, binin üzerinde madalya aldıklarını, ülke ve Avrupa şampiyonları çıkardıklarını anlatan Dilek, şunları söyledi:
“Dört tane Avrupa madalyamız var. 2009'da Bosna-Hersek tarihinin ilk ve tek Avrupa Şampiyonluğunu kazandık. 1991'den 2009 yılına kadar Bosna-Hersek'in hiçbir altın madalyası yoktu. Kulübümüz ve aynı zamanda milli takımın sporcusu Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazandı. Onun dışında Avrupa çapında üç de bronz madalya aldı. Bunlar bir anlamda bizim geleceğimizin referansları.”

Ahmet Dilek, her sene gerçekleştirdikleri Uluslararası Tekvando Şampiyonası'nı bu yıl 6 Ekim'de yapacaklarını, şampiyonaya dünyanın değişik ülkelerinden sporcuların katılmasını beklediklerini bildirdi.
Dilek, çalışmaları ve sporcuların başarıları sayesinde federasyonun güçlenmesini sağlayacaklarını, böylece Bosna-Hersek'i spor alanında iyi bir şekilde tanıtacaklarını sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler