Dünya Haberleri

  Bosna'da katliam yaptı serbest kaldı

  Hürriyet Haber
  07.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bosna'da Srebrenica katliamında birlerce erkek ve çocuğun öldürülmesinden sorumlu tutulan Miloş Stupar mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Bosnalılar karara sert tepki gösterdi.

  Bosna Hersek'te 1995 yılının temmuz ayında 8 bin Boşnak erkek ve çocuğun öldürüldüğü Srebrenica katliamının sorumlularından Miloş Stupar, Bosna mahkemesince serbest bırakıldı.

  Bosna Hersek'in doğusunda bulunan Srebrenica'daki katliamda 1000 sivilin öldürülmesinde önemli rol oynamakla suçlanan Stupar, Bosna Hersek'te kurulan savaş suçları mahkemesinin verdiği kararla dün serbest kaldı.

  Savaş sırasında Çetniklerin komutanlarından olan Stupar, 2008 yılında 6 yardımcısıyla birlikte 40 yıl hapis cezası almıştı. Ancak avukatlarının itirazı üzerine, mahkeme Stupar'ı serbest bıraktı.

  Mahkeme Kurulu Başkanı Azra Miletiç, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Stupar'ın yönettiği Sırp birliklerinin üzerinde doğrudan yetkisi olmadığı için serbest bırakıldığını söyledi.

  Miletiç, savaş suçunun kanıtlanması için zanlının komuta zincirinde doğrudan bir etkiye sahip olmasının gerektiğini belirterek, “Stupar, 14 Temmuz 1995 tarihinde Bosnalı Sırpların özel polis birliğinin başına geçtiği için, katliama doğrudan etkisi olduğu kanıtlanamadı” diye konuştu.

  BOSNALI ANNELER ÖFKELİ

  Srebrenica ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı olan, oğlu Srebrenica'da katledilen Munira Subaşiç, mahkemenin verdiği karara tepki göstererek, “Bu mahkeme artık bizi tanık olarak çağırmasın ve bütün savaş suçlularını serbest bıraksın” dedi.

  Srebrenica Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç de Miloş Stupar'ın serbest bırakılmasının “katliamın ödüllendirildiğini göstergesi olduğunu” belirterek, “Bu mahkeme kararı, Stupar'a yakınlarımızı öldürdüğü için bir teşekkürdür” diye konuştu.

  Temmuz 1995'de kuşatma altındaki Srebrenica'da General Ratko Mladiç'in komutasındaki Sırp askerler, Birleşmiş Milletler'in bünyesinde görev yapan Hollandalı birliğe sığınan sivil Boşnaklardan, aralarında çocukların da bulunduğu erkekleri alarak götürmüş, masum Boşnaklardan 8 bini kurşuna dizilerek katledilmişti. Srebrenica katliamı, İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'nın tarihindeki en büyük katliam olarak nitelendiriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı