Eğitim Haberleri

  Bosna'da ilk ders zili çaldı

  AA
  02.09.2013 - 12:17 | Son Güncelleme:

  Bosna Hersek'te, ilk ve orta dereceli okullarda yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. 32 bin 66 öğrenci ilk kez okul sıralarıyla tanıştı.

  Yeni eğitim ve öğretim döneminin ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte 32 bin 66 öğrenci ilk kez okul sıralarıyla tanıştı. Bosna Hersek'i oluşturan iki entitede, birinci sınıfa kaydolan öğrenci sayısında, geçen yıla oranla toplam yüzde 9 azalma görüldü. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS), ilkokula bu yıl 9 bin 890 öğrenci, Bosna Hersek Federasyonu'nda (FBIH) da 22 bin 176 öğrenci kaydoldu.

  Öte yandan, FBIH Eğitim ve Bilim Bakanı Damir Maşiç, yeni eğitim-öğretim yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, öğrenci, öğretmen ve velilerin yeni eğitim-öğretim yılını tebrik etti. Maşiç, öğrencilere daha iyi imkanlar sağlamak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini, ancak velilerin de çocukların eğitimleri konusunda öğretmenlere yardımcı olmaları gerektiğini belirtti.

  Boşnaklar'dan boykot kararı

  Yaklaşık üç aylık yaz tatilinin ardından okul sıralarına dönen öğrencilerin sevinçleri yüzlerinden okunurken, birçok veli de okulun ilk gününde çocuklarına eşlik etti. Bu arada, Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) sınırları içerisinde kalan Konyeviç Polye'de yaşayan Boşnak aileler, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının başlamasını boykot ederek, çocuklarını ilk gün okula göndermedi. Boşnak aileler, boykot nedeni olarak, okullarda Boşnak çalışan bulunmamasını, müfredatta Bosna tarihi ve Boşnak dili derslerinin yer almamasını gerekçe gösterdi.

  Etiketler: kayıt
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı