Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bosna ve Sırbistan'ın liderlerinden anlamlı buluşma

  AA
  05 Temmuz 2012 - 09:26Son Güncelleme : 05 Temmuz 2012 - 09:26

  Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) Genel Başkanı ve Sırbistan'da hükümetin kurulması için görevlendirilen İvitsa Daçiç ile iki ülkeyi birbirine bağlayacak sınır kapısının açılışında bir araya geldi.

  İzzetbegoviç, törende yaptığı konuşmada, Yanya kentinde yaşayan ve Leşnitsa'da arazileri olan Boşnaklara kolaylık sağlayacak sınır kapısının açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  "Yanya-Leşnitsa sınır kapısının açılışının, problemler için her zaman çözümlerin olduğuna açık bir örnek teşkil ettiğini" vurgulayan İzzetbegoviç, kendilerinin sorunların çözümünde her zaman diyalog yanlısı olduklarını vurguladı.

  Bir zamanlar Slobodan Miloşeviç'in genel başkanlığını yaptığı SPS'nin lideri Daçiç ise Bosna-Hersek ile Sırbistan arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi için her zaman hazır olduğunu söyledi.

  Daçiç, "Sırbistan İçişleri Bakanı görevini yaptığım dönem içinde, Bosna-Hersek'in istihbarat ajanslarıyla çok iyi ilişkilerimiz vardı. Sırbistan'ın Başbakanı olarak da Bosna ile iyi ilişkiler kurmak her zaman önceliğim olacak" şeklinde konuştu.

  Bu arada, İzzetbegoviç ve Daçiç'in açılışın ardından Biyelyina kentinde bir araya geldikleri ve burada yaptıkları toplantıda, bölgesel işbirliğinin güçlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundukları öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı