Gündem Haberleri

  Bosna şehitlerini anıyor

  AA
  20.08.2012 - 15:14 | Son Güncelleme:

  Bosna Savaşı'nın ardından "Şehitler Günü" olarak ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde, Kovaçi Şehitliği'nde merhum devlet başkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında tören düzenlendi.

  Aliya İzzetbegoviç'in mezarı başında düzenlenen törenlere, oğlu ve Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan, Bosna-Hersek Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Saraybosna Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç ile çok sayıdaki yetkili ve şehit yakını katıldı.

  Törenler kapsamında, Bakir İzzetbegoviç ve yetkililer Şehitler Anıtı'na ve merhum İzzetbegoviç'in mezarına çelenk koyarak dua etti. Daha sonra Saraybosnalı imamlar tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

  Reis-ul Ulema Ceriç, törendeki konuşmasında, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını ifade etti. Ceriç, "Bugün burada şahsım ve hepinizin adına şehitlerimizi selamlıyorum. Yüce Allah'a dua ediyorum ki, şehitlerimizin yeri ve konumu ebedi olsun, kanları ise bize ders ve daha iyi olmamız için sebep olsun" dedi.

  200 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

  Törenin ardından açıklama yapan Bosna Hersek Üçlü Devlet Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek başta olmak üzere dünyadaki tüm Müslümanlarının Ramazan Bayramı'nı kutladı.

  Ülkenin ve halkın özgürlüğünü şehitlere borçlu olduklarını ifade eden İzzetbegviç, "Bugün burada özgürce yaşayabilmemizi, ülkemizde adetlerimizi yerine getirebilmemizi, burada ve diğer mezarlıklarda bulunanlara şehitlerimize borçluyuz" dedi.

  Törenin ardından, mezarlıkta toplanan şehitlerin yakınları, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti.

  "Şehitler Günü" kapsamında ayrıca tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi'nde hatim indirildi, ülke genelinde bulunan her şehitliğin ziyareti için Bosna-Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) organizasyon düzenledi.

  Bosna Savaşı sırasında (1992-1995) çoğunluğu sivil Boşnak olmak üzere yaklaşık 200 bin kişi hayatını kaybetti. Savaşın bitmesinden sonra "Şehitler Günü" olarak ilan edilen Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde ülke genelindeki şehitliklerde anma törenleri düzenleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı