Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bosna kasabı Clinton'u tehdit etti

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1999 - 00:01

  Bosna Hersek trajedisi sırasında adamlarıyla birlikte 20'nci yüzyılıın en büyük soykırımlarından birini gerçekleştiren ve ‘Sırp kasabı Arkan’’ olarak bilinen Zeljko Raznjatoviç, ABD Başkanı Bill Clinton'ı tehdit etti. Kasap, ‘‘Bu, Clinton'a bir mesajdır. Sırplar'a sakın ola bulaşma. Eğer NATO kara gücü gönderirse Avrupa'nın kalbinde yeni Vietnam olur’’ dedi.

  Reuters televizyonuna konuşan ‘‘Arkan’’ lakaplı Sırp katliamcı Zeljko Raznjatoviç, Kosova operasyonları başlamasından önce NATO'nun kendilerini bombalayacağına hiç inanmadıklarını belirtti ve ‘‘İnanmıyorduk ama yaptılar, dolayısıyla kara gücü de gönderebilirler. Amerikalılar, Viatnam'a da önce bombalarla gittiler, sonra kara gücü geldi. Sanırım, aynı hatayı yine yapabilirler’’ diye konuştu.

  Sırp kasabı, bu arada Kosova'ya gittiği ve katliamlar yaptığı yolundaki iddialara da yanıt verdi, Kosova'da değil, Belgrad'da olduğunu bildirdi. Sırp Kasabı, henüz Kosova'ya gitmediğini, ancak NATO'nun kara gücü göndermesi halinde, Yugoslav ordusuna yardım etmek için derhal gideceğini söyledi. Halen Belgrad'da olduğunu yineleyen Arkan ‘‘Ama söz veriyorum, NATO kara gücünü gönderdiği dakika Kosova'dayım’’ dedi.

  Arkan, röportaj süresince, düşürülen Amerikan F-117A hayalet uçağına ait olduğunu ileri sürdüğü ve ‘‘hatıra’’ olarak sakladığını ifade ettiği bir lastik parçasını parmakları arasında çevirerek oynadı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı