Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak? Lise nakil işlemleri ne zaman olacak?

  Hürriyet Haber
  08.08.2017 - 20:16 | Son Güncelleme:

  TEOG tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce öğrenci lise nakil başvurularının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş tercih sonuçları belli oldu. Sonuçların belli olmasının ardından kayıt yaptıramayan öğrencileri ilgilendiren boş kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden duyuruldu. Şimdi öğrenciler lise nakil işlemlerinin nasıl ve ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Peki, Lise nakil işlemleri nasıl yapılacak? Lise nakil işlemleri ne zaman olacak?

  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş tercih sonuçları ardından boş kontenjanlar açıklandı. Boş kontenjan listesi ve lise taban puanları MEB e-okul sistemi üzerinden erişime açıldı. Öte yandan nakil işlemlerinin detayları da merak konusu oldu. MEB'in 2017 takvimine göre lisede ilk nakil başvuru dönemi 14 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. İşte lise boş kontenjanları ve nakil başvuru detayları!

  2017 Yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş tercih sonuçları ardından hem öğrencilerin hem de en az onlar kadar heyecanlı olan veliler boş kontenjanları araştırıyor. Nakil yaparak okul değiştirmek isteyen öğrenciler de, yeni kayıt yaptıracak öğrenciler de lise kontenjanlarını merak ediyor. MEB e-okul nakil tarihlerine, işlemleri ve lise boş kontenjanlarına dair detaylar belli oldu.

  BOŞ KONTENJANLAR

  Kayıt yaptıramayan öğrencileri ilgilendiren boş kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden duyuruldu. MEB'in 2017 takvimine göre lisede ilk nakil başvuru dönemi 14 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçları 21 Ağustos’ta açıklanacak.

  NAKİL İŞLEMLERİ TAKVİMİ

  11 Ağustos 2017: Tercih Sonuçlarına Göre Boş Kontenjanların Açıklanması
  14-18 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  21 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının Açıklanması
  21-25 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  28 Ağustos 2017: Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının Açıklanması
  28 Ağustos-06 Eylül 2017: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
  8 Eylül 2017: Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının ve Taban Puanlarının Açıklanması

  NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

  Nakil işlemleri için ilk yapılması gereken boş kontenjanları kontrol etmekı. Nakil başvurusu okullardaki boş kontenjanlara göre gerçekleştirilir. MEB'in yayımladığı boş kontenjan listelerinden önce okul tipini seçmeniz gerekiyor. Okul tipini seçtikten sonra alt kısımdan il ve ilçe seçtiğinizde o konumda bulunan seçtiğiniz okul türündeki okulların boş kontenjan durumunu ve taban puanlarını görebilirsiniz. Ayrıca Yabancı Dil, Pansiyon Durumu ve Öğretim Şekli gibi bilgileri de alabilirsiniz. Konum listesinde il seçtikten sonra ilçe için tümü seçeneğini işaretlerseniz o ildeki bütün okulların boş kontenjan ve taban puan bilgilerine erişirsiniz.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı