Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Boş istifa alacak

  Nuray BABACAN ANKARA
  21.07.2001 - 01:41 | Son Güncelleme: 21.07.2001 - 01:41

  Yılmaz, Ağustos'taki kongre öncesi ANAP'lı bakanların istifasını alacak. Böylece hem kongre sırasında bakanlık bekleyen milletvekillerine mesaj verecek, hem de kabinedeki olası bir revizyon için hazırlıklı olacak.

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ‘sürpriz bir kararla’ Ağustos'ta yapılacak ANAP kongresi öncesinde, bakanlarının istifasını almaya hazırlanıyor. Yılmaz, bu kararla bir taşla iki kuş vuracak. Yılmaz, kurmaylarıyla yaptığı toplantıda, ‘‘Kongre öncesinde bakanların istifasını alacağım’’ dedi. Bir önceki ANAP kongresinde iktidarda olmalarına rağmen bu yola başvurmayanYılmaz'ın bu tavrının iki nedeni olduğu belirtildi.

  REVİZYONA HAZIRLIK

  Yılmaz,
  bu kararıyla hem kongre sonrasında bakanlık bekleyen milletvekillerine mesaj verecek, hem de olası bir kabine revizyonu için hazırlıklı olacak. Liderler zirvesinde de gündeme gelen revizyonun, ‘bakan sayısının’ azaltılması şeklinde olacağı iddia ediliyor. DSP ve MHP'den 2, ANAP'tan ise bir bakanlık sayısının azaltılabileceği belirtiliyor. Yılmaz'ın geçen hafta il başkanlarına yaptırdığı mini anketin sonuçları da ortaya çıktı. Yılmaz il başkanlarına ‘‘En çok hangi bakandan memnun sunuz?’’ sorusunu yönetti. İl başkanlarının görüşlerini tek tek kaydeden Yılmaz'ın mini anketinden 8 ANAP'lı bakandan 4'ü sınıfı geçebildi. Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Devlet Bakanı Safter Gaydalı ve Enerji Bakanı Zeki Çakan, örgüt tarafından en çok sevilen bakan seçildiler. İl başkanlarının başarı notları, yeni MKYK oluşurken ya da olası bir kabine revizyonunda Yılmaz için de belirleyici olacak. Yılmaz, 50 kişilik MKYK'nin 40 üyesini il başkanlarının belirlenmesini isteyecek. İlk kez farklı bir yöntem izleyen Yılmaz, il başkanlarının hazırlayacağı 40 kişilik anahtar listenin seçilmesi için çalışacak.

  SADECE VETO EDERİM

  Yılmaz, ‘‘İsimleri birlikte mi belirleyeceksiniz, yoksa il başkanları mı belirleyecek?’’
  sorusunu yöneltenlere, ‘‘İl başkanları listeyi yapacak. Ben yalnızca veto hakkımı kullanacağım. Bu listede olmasını doğru bulmadığım bazı isimleri veto edebilirim. Çünkü sabah MKYK toplantısına katılıp, akşam televizyonlarda parti aleyhine konuşanların yönetimde olmasını istemiyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı