Borusan, ArGe ve dijitale 5 yılda 200 milyon dolar yatırım yapacak

Hürriyet Haber
14.04.2016 - 16:12 | Son Güncelleme:

Borusan Grubu, 2015 yılı finansal ve operasyonel performansını düzenlenen '10. Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı’nda açıkladı. 2015 yılı konsolide cirosunun 4,4 milyar dolar olan Borusan'ın faaliyet kârının 329 milyon dolar olduğu ve bu bir yıl içerisinde başta enerji alanında olmak üzere toplam 362 milyon dolar yatırım gerçekleştirildiği açıklandı.

Toplantıda ayrıca Borusan’ın inovasyon, ArGe ve dijital dönüşüm alanlarında, 2020 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği iddialı yatırım planı açıklandı.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur’un yanı sıra Borusan’ın üç tepe yöneticisi, Borusan Holding Strateji, İş Geliştirme ve İnovasyon Başkanı Lale Ergin, Borusan ArGe Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım ve Borusan Holding İcra Kurulu Üyesi Erkan Kafadar katıldı.
Uğur: "Artık ArGe, inovasyon ve dijital dönüşüme yaptığımız yatırımlarla övüneceğiz "

Toplantıda konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Borusan’ın önümüzdeki yıllarda bir yandan satın alma ve doğrudan yatırımlar yolu ile büyümeye devam ederken en büyük yatırımlarını inovasyon, ArGe ve dijital dönüşüm alanlarında yapacağının altını çizerek şunları söyledi:

"Şimdiye kadar biz dâhil Türkiye’de şirketler hep fabrikalara, tesislere, makinalara yaptıkları fiziki yatırımlarla övünürlerdi. Bunları kuşkusuz yapmaya devam edeceğiz ama dünyanın Sanayi 4.0 konuştuğu noktada sadece bunlarla yetinemeyiz. Bundan sonra iş dünyası olarak daha çok ArGe’ye, yenilikçi ürün ve hizmet geliştirmeye, dijital dönüşüme yaptığımız yatırımlarla övünmeliyiz. Özel olarak hiçbir kuruluşu eleştirmek için söylemiyorum ve kendimizi de dâhil ederek söylemek istiyorum ki; Türkiye’de büyük kurumsal şirketler bu 3 alanda, yani inovasyon, ArGe ve dijital dönüşüm konularında yeterince hızlı değil."
İnovasyon, ArGe ve dijital dönüşümü önümüzdeki yıllarda Borusan’ın üzerinde yükseleceği 3 ana sütün olarak tanımlayan Uğur, “Dünyada son dönemde hızlanan teknolojik gelişmeler ve trendler mevcut işlerin yapılış şekillerini değiştirdiği gibi, bugüne kadar yapılması mümkün olmayan bazı iş modellerini de uygulanabilir hale getirdi. Bu nedenle gelişen teknolojileri takip etmemek rekabet açısından olanaksız hale geldi. Rekabetin yoğun olarak arttığı günümüzde düşük maliyetli, yıkıcı iş modelleri ile rekabet edebilmek için geleneksel işlerin mutlaka sorgulanması ihtiyacı ortaya çıktı.

Biz de bu yeni dünya düzenine ayak uydurabilmek için inovasyon, ArGe ve dijital dönüşüm projelerimizle Borusan’ın yeni yüzünü inşa ediyoruz. 2020’ye kadar bu üç alanda toplam 200 milyon dolar yatırım yapacağız. Grubumuzda şu anda inovasyon alanında kuluçka şirketlerimizde ve ArGe’de çalışanlar dahil 250’den fazla çalışanımız var, bu alanda büyürken genç arkadaşlarımıza ve iyi mühendislerimize çok daha fazla istihdam sağlayacağız’ dedi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı