Çukurova Haberleri

  Boruların kalitesi Adana BTÜ’de ölçülecek

  DHA
  18.12.2014 - 09:51 | Son Güncelleme:

  Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) tarafından Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) desteğiyle yürütülen ’Çukurova Bölgesi Boru Basınç Test ve Eğitim Merkezi’ projesi tamamlandı. Proje sonucunda Adana BTÜ laboratuvarlarında yapılacak testlerle altyapı tesislerinde kullanılacak boruların kalitesi ölçülerek, Avrupa standartlarına uygun üretim yapılması sağlanacak.

  Projenin, Yeşiloba Yerleşkesi’nde yapılan kapanış törenine Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, bürokratlar, iş adamları ile üniversitenin akademik ve idari personeli katıldı. Adana BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Naime Filiz Özdil, projeyi anlatan kısa bir sunum gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Özdil, projenin amaçlarını anlatırken testlerde kullanılacak cihazlar ve verilen hizmetin hedef kitlesini oluşturacak kurumlardan söz etti.

  Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy da boruların içme suyunun taşınmasından enerji aktarımına kadar hayatın her alanında kullanıldığına dikkat çekerek "Haber bültenlerinde sıkça karşılaştığımız doğalgaz kazalarının ana sebeplerinden birisi kalitesiz boru kullanımıdır. Dolayısıyla her alanda kullanılacak boruların kaliteli ve standartlara uygun üretilmesi son derece önem arz etmektedir" diye konuştu.

  ASKİ’DE KULLANILACAK

  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yapılan çalışmanın Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni (ASKİ) ilgilendiren yönünü değerlendirdi. Sözlü, şöyle konuştu:

  "Üniversite bünyesinde test edilecek borular Büyükşehir Belediyesi ASKİ’de kullanılan, kullanılacak olan borularıdır. Dolayısıyla bu testleri şehrimizin bir üniversitesinde yaptırarak halkımızın hizmetine sunmak bizim için bir avantajdır. Bizlerin de yapacağımız çalışmalarla bu projeye katkı sağlayacak olmamız son derece sevindirici bir fotoğraf ortaya koymaktadır. Adana BTÜ sadece sanayi-üniversite işbirliği ile değil, aynı zamanda yerel yönetimler ve halkla olan işbirliğiyle varlığını topluma hissettiren bir üniversitedir."

  Daha sonra söz alan Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana BTÜ’nün çalışmalarını mutluluk ve gururla takip ettiğini belirtti. Vali Büyük, "Üstlendiği misyon ve belirlediği vizyon ile bu güzide üniversitemiz kampüs alanının da tahsis edilmesiyle birlikte başarılı çalışmalarına devam edecektir. Bu proje ile birlikte kalkınma ajansı, şehrimizdeki kurumlara hizmet etmeye devam edecektir. Kurumlar arasında uyum ve işbirliği içinde geçen bir sürecin başladığını ve devam ettiğini görmekten mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

  Yapılan konuşmaların ardından testlerin yapılacağı laboratuvarın açılış kurdelesi kesildi. Toplantı, düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı