Gündem Haberleri

  Borsaya göre Türkiye Irak'a girmeyecek

  hurriyet.com.tr
  23.10.2007 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Piyasalarda dün yaşanan tedirginliğin etkisi çabuk geçti. Dış borsalarda yaşanan toparlanma ile birlikte içeride de Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmeyeceğine oynayan yatırımcılar borsanın hızlı bir çıkış yapmasını sağladı. Dolar tarafında da sert düşüşler izlendi.

  Borsa günü yüzde 3.30 artışla 55 bin 752 puandan noktaladı.

  Borsa dünkü düşüşün ardından güne alım eğilimi ile başladı. ABD'de teknoloji şirketlerinin ve ilaç şirketi Merck'in olumlu kar rakamları ile nefes alan yatırımcılar, tüm global borsalarda alıma geçti. Bu alımlar Türkiye'de de etkisini gösterdi.

  Piyasalar yara sarıyor

  Uzmanlar, yurtdışındaki olumlu seyrin yanında iç gelişmelerin de İMKB'deki görünümü desteklediğini belirtiyor. Özellikle Kuzey Irak'a geniş çaplı bir sınır ötesi operasyonu yerine diplomatik yolların deneneceği ile ilgili beklentiler piyasada karşılığını bulmuşa benziyor. Yatırımcılar operasyon yapılmayacağına yönelik beklentilerle hisse senedi almaya devam ediyor.

  ABD Başkanı George W. Bush'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü dün telefonla arayarak, Irak topraklarından yapılan PKK saldırılarını durdurması için Irak hükümetine baskı yaptığı konusunda güvence vermesi de alımlar için önemli bir destek noktası oluşturuyor.

  Şeker Yatırım Araştırma Müdürü Edmon Nergisyan, Reutersa yaptığı açıklamada, "Dün yurtdışına bağlı satış gelmişti. Orada şimdi bir toparlanma var. Birebir yurtdışının etkisindeyiz. Operasyon daha az etkili görünüyor. Operasyonla ilgili olarak ise sanki ABD ile beraber uzlaşılarak bir şey yapılacakmış havası esiyor. Bu da piyasayı rahatlatacak hava oluşturdu" dedi.

  Global Menkul Değerler'in raporunda ise yurtdışı piyasalarda sağlanan toparlanma ve PKK sorununun giderilmesine yönelik olarak askeri sınır harekatının en son alternatif olacağına ait beklentilerin borsayı yükselttiği vurgulandı. Raporda, "endeksin 56 bin 200-500 aralığını direnç haline getirmesini ve 54 bin 500-700 aralığını denemek üzere hareket etmesini bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

  Petrol fiyatları geriliyor

  DOLAR ÇIKTIĞI GİBİ DÜŞTÜ

  Dün hızlı bir yükselişin izlendiği dolar kurunda da bugün geri dönüş yaşanıyor. Dün hızla zıplayan kurlar bugün aynı şekilde geri geldi. TCMB gösterge dolar kurunu 1.2102/1.2160 YTL, euro kurunu 1.7205/1.7288 YTL olarak açıkladı. Böylece YTL dolara karşı yüzde 1.7, euroya karşı ise yüzde 2 değer kazandı. Liranın yıl başından bu yana dolar karşısındaki artışı yüzde 16.14, euro karşısındaki artışı ise yüzde 7.61 oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı