Borsanın rotası IMF'ye kilitlendi

Hürriyet Haber
04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.12.2000 - 00:01

Bankalararası piyasadaki likidite krizi borsayı vurmaya devam ediyor. Dün yüzde 8,13 düşen borsanın tek ilacı IMF'den gelecek mali destek olacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. 26 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında yüzde 26 değer yitiren borsa, 4 Aralık Pazartesi günü de yüzde 8,13 değer yitirerek 7329.61 puana kadar geriledi. Borsanın 1999 yılı sonundan bu yana değer kaybı yüzde 50'nin üzerine çıktı. Dolar bazında İMKB 100 Endeksi ise teknik analizciler tarafından kritik okta kabul edilen 1 cent desteğine dayandı. Borsada bu gelişmeyi tersine çevirebilecek tek etken ise Türkiye'deki temaslarını sürdüren Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinin ülkeden mali destek içeren bir paketle ayrılmaları.

Borsa değil banka krizi

Daha önce yaşanan sert düşüşlerin aksine borsanın son iki haftadır yaşadığı gerilemenin nedeni tamamiyle alternatif piyasasalardaki likidite krizi. Son iki haftadır para piyasalarındaki gelişmelere endekslenen borsada 4 Aralık Pazartesi günü de yine para piyasalarının etkisi vardı. Aynı gün gecelik faizler yüzde 1.200 seviyesine, piyasada en çok işlem gören 21 Şubat 2001 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi 171,09 ve 20 Haziran 2001 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi ise 95,19 seviyesine kadar yükseldi. Bu gelişmeleri takip eden borsada ise değer kaybı yüzde 8,13 oldu.

6 milyar dolar uçtu

Likidite krizinin başladığı 22 Kasım tarihinden bu yana hem hükümet yetkilileri, hem ekonomi bürokratları, hem IMF ve hem de Dünya Bankası yetkilileri sözlü olarak Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programın başarılı bir şekilde sürdüğünü açıkladı. Fakat piyasalar açıklama değil somut adım bekliyor. Çünkü krizin başladığı 22 Kasım tarihinden bu yana Merkez Bankası'nın kasasından 6 milyar dolar çıktı. Merkez Bankası, bankaların likidite talebini karşılamak için 26 Kasım 1 Aralık haftası içinde IMF programı çerçevesinde uyguladığı Net İç Varlıklar hedefini aşmıştı. Fakat 30 Kasım'da bir açıklama yaparak yeniden Net iç Varlıklar hedefine döneceğini yani piyasaya fazladan para vermeyeceğini belirtti. Merkez Bankası bu adımla bankaların döviz talebini sona erdirip, bankaları döviz satmaya zorlamaya çalıştı. Ama Merkez Bankası'nın bu hesabı tutmadı. Bankaların 4 Aralık Pazartesi günkü döviz alımları da yarım milyar doları aştı. İşte IMF yardımı bu noktada işe yarayacak. Hem bankalara hem de uluslararası piyasalara Türkiye'nin maddi açıdan da yanında bulunduğu mesajı verilecek. Ayrıca rezervleri eriyen Merkez Bankası'na da taze kan desteği sunacak.

Para ne zaman gelir?

IMF yetkilileri ve ekonomi bürokratlarınnı açıklamaları bu paranın 22 Aralık'tan önce geleceği yönünde. Fakat piyasada 4 Aralık akşamı ya da en geç 5 aralık akşamı bu yardımın açıklanacağı beklentisi hakim. Borsa da bu gelişmeye kilitlenmiş durumda. Uzmanlar, hisse senedi fiyatlarının artık ucuz değil "kelepir" hale geldiğini, hatta fiyat kazanç (F/K) oranı 1'in altına inen hisse senetleri olduğunu belirtiyor. Fakat bu fiyat seviyelerine rağmen uzmanlar yatırımcılara "AL" tavsiyesinde bulunmaktan ısrarla kaçınıyor. Çünkü krizin ne zaman çözüleceği kesin olarak belli değil. Ve likidite krizi çözülmeden de borsadaki düşüşün sonu yok gibi görünüyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı