Borsanın lokomotifi 32.6 trilyon zarar etti

Hürriyet Haber
07 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mart 1999 - 00:01

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) lokomotifi Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir), 1998 yılını 32 trilyon 673 milyar liralık zarar ile kapattı. 1998 yılı sonuçlarını düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden ve Genel Müdürü Tanju Argun, dünya demir-çelik fiyatlarındaki aşırı düşme ve borçlarından kaynaklanan kur farklarının bilançoya olumsuz etkisine bağlıyorlar.

Dünya demir-çelik sektöründeki krizin yılın ikinci çeyreğinden sonra biteceğini ve ürün fiyatlarının bu yılın özellikle ikinci yarısından sonra yükselme başlayacağını öngören şirket yönetimi, alınan çeşitli önlemlerle birlikte, 1999 yılında kára geçmeyi hedefliyor. Argüden, şirketin enflasyondan arındırılmış tablolarının daha olumlu sonuçlar içerdiğini vurguladı.

BULGARİSTANDAKİ FABRİKA

Argüden ve Argun'un verdiği bilgiye göre, Erdemir yönetimi, kapasite artırımı amacıyla yurtdışında fabrika alma konusunda ciddi çalışmalar yürütüyor. Bulgaristan'da, ilk etapta kurtarılması için 10 milyon dolar harcanacak bir demir-çelik tesisinin ‘‘1 dolar’’ bedelle alınması için de son teklif önümüzdeki hafta verilecek. Ancak, arayış, bölgedeki ‘‘birkaç fabrikayı da kapsayacak şekilde’’ devam ediyor. Erdemir'de, hem personel sayısının azaltılması, hem de gençleştirilmesi için emekliliğe teşvik uygulaması sürdürülüyor. Bu çerçevede uygulanan ‘‘takas yöntemi’’ ile emekliliği kabul eden işçilerin yerine, çocuklarının işe alınmaları hedefleniyor. Bu uygulama için şu ana kadar 500 kişi müracaat etti ve gençler babalarının yerine işe alınmaya başladı. Sadece bu uygulama ile şirket, yeni işe başlayanların düşük maaşlarının da etkisiyle 10 milyon dolar kár edecek.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı