Borsanın kulağı IMF heyetinde

Hürriyet Haber
04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01

Borsa haftaya düşüşle başladı. Endeks 7.363'e kadar geriledi. Borsanın kulağı ilk görüşmesini BDDK ile yapan IMF heyetinden gelecek haberlere odaklandı. Repo piyasasında da ilk işlemler yüzde 900 oranından gerçekleşti.

Borsa bu hafta IMF heyetinden gelecek açıklamalara odaklandı. Mali piyasalara yönelik spekülasyonlar, bono ve gecelik faizlerde yaşanan yükselişlerin etkisiyle bir süredir sert düşüşler yaşayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), geçen haftayı yüzde 26.19'luk değer kaybıyla kapamıştı.

Piyasadaki olumsuz havanın hala devam ettiğine dikkat çeken borsa uzmanları, dün akşam Türkiye'ye gelen IMF heyetinin açıklamalarının piyasa için çok büyük bir önem taşıdığını ve endeksin yönünü gelecek olan açıklamaların belirleyeceğini kaydettiler.

IMF heyeti ilk görüşmesini bugün BDDK ile yapıyor. Zekeriya Temizel sabah saat 9.30'da başlayan görüşmeler sürerken henüz bir açıklama yapmayacağını, açıklamanan gerektiği zaman yapılacağını kaydetti.

Bu hafta endeksin hareket bandı için herhangi birşey söylemenin çok zor olduğunu ifade eden uzmanlar, IMF heyetinden olumlu bir açıklama gelirse piyasanın hızlı bir topanlanma sürecine girebileceğini, ancak faiz oranlarının yüksek seviyelerini koruması halinde işlem hacminin yine düşük kalacağına işaret ettiler.

Piyasadaki tedirginliğin son haddinde olduğunu belirten uzmanlar, artık yatırımcıların herhangi bir olumsuz haberde hisse senetlerinin fiyatına ya da şirketlerin reel değerlerine bakmaksızın satışa geçtiklerini vurguladılar. Uzmanlar, IMF heyetinin açıklamalarının olumsuz olması durumunda bu hafta yine piyasanın düşüş trendine devam edeceğini bildirdiler.

Uzmanlar, açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarının ise beklentiler doğrultusunda gelmesi nedeniyle, olumlu ya da olumsuz piyasa için çok önem taşımadığını kaydederek, piyasanın daha makro düzeyde verileri izlediğini söylediler.

Borsa çevreleri, bu dönemin alım için uygun bir dönem olduğunu savundular.

Borsa düşük, faiz yüksek

Bu arada, Borsa'da haftanın ilk işlem gününde dengeli açılışın ardından yoğun satışlar geldi. Haftaya 7,974 puandan başlayan Ulusal 100 Endeksi, ikinci yarının hemen başında 7,363 puan seviyelerine kadar geriledi.

Endeks ilk saati, Cuma günkü kapanışa göre 385.43 puan gerileyerek 7,592.39 puandan geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 4.83 oranında değer kaybetti.

Seansın ilk saatinde 22 hisse senedinin fiyatı yükselirken, 246 hisse düştü. 22 hisse senedinin fiyatında ise bir değişiklik olmadı.

İlk saatte işlem hacmi, 97 trilyon 103 milyar 887 milyon lira olarak belirlendi.

İMKB repo piyasasında gecelik faizlerde ilk işlem yüzde 900'dan gerçekleşti. Repo piyasası, Cuma günü 1.700 seviyesini görmüştü.

Umut haftası

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı