Borsa'nın iki başkan yardımcısı topun ağzında

Vahap MUNYAR
09 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ekim 1997 - 00:01

SPK, İMKB Başkan Yardımcıları Arıl Seren ile Abdullah Akyüz'ün ‘‘Alternatifbank hisseleri üzerindeki manipülasyonda ağır ihmalleri bulunduğunu’’ iddia ederek, haklarında işlem yapılmasını istedi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) Başkan Yardımcıları Arıl Seren ile Abdullah Akyüz'ün koltukları sarsıldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), dün İMKB Başkanlığı'na ve yönetim kurulu üyelerine gönderdiği uyarı yazısında, 26 Eylül günü Alternatifbank hisseleri üzerinde gerçekleşen ‘‘manüplatif işlemler’’de, Seren ve Akyüz'ün ‘‘ağır ihmalleri’’ olduğu belirtildi. SPK, İMKB yönetim kurulunun Seren ve Akyüz hakkında işlem yapılmasını istedi.

İTİBAR SARSILDI

SPK'nın dünkü Kurul toplantısından sonra İMKB'ye gönderdiği yazıda, Arıl Seren ve Abdullah Akyüz'ün ihmalleri sonucu, hem Borsa'nın hem de SPK'nın itibarının sarsıldığı vurgulandı. SPK yazısında şöyle denildi:

‘‘Kurulumuz, bir hisse senediyle ilgili işlem durdurma uyarısını, İMKB'deki yetkililer, yeterli zaman olmasına rağmen, seans başlamadan önce işleme koymamışlardır. Bu yüzden sonradan Kurulumuz'un yaptığı işlem iptalleri ve işlem durdurmaları, küçük yatırımcıların zarar görmesine yol açmıştır. Sonuçta, yöneticilerin ihmalleriyle piyasada güven zedelenmiş, istikrar bozulmuştur. Yapılan araştırmada İMKB Başkan Yardımcısı Arıl Seren ile Abdullah Akyüz'ün bu konuda ağır ihmalleri olduğu sonucuna varılmıştır. Kurulumuz, Borsa'nın yönetim esasları çerçevesinde, her iki başkan yardımcısı hakkında yönetim kurulunun gerekli işlemi yapmasını istemektedir.’’

AKYÜZ'E HAVALE

Piyasada, Alternatifbank hisseleri üzerindeki ‘‘manüplatif işlemler’’le ilgili uyarıyı zamanında devreye sokmadığı için sadece Arıl Seren'in sorumlu olduğu söylentisi yaygınken, sürpriz bir şekilde Abdullah Akyüz'ün de olayda sorumluluğu bulunduğu ortaya çıktı.

Buna göre, piyasadan sorumlu Başkan yardımcısı olduğu için, SPK'nın ‘‘Alternatifbank hisselerinin işlemlerinin durdurulması’’ uyarısı önce Arıl Seren'e gitti. Seren, bu uyarı yazısını Abdullah Akyüz'e iletti. 26 Eylül 1997 günü gerçekleşen bu olayda, SPK'nın uyarı yazısı iki Başkan Yardımcısı arasındaki trafikte ‘‘yarım saat’’ gecikmeyle İMKB'de duyuruldu.

SPK'nın İMKB Başkan Yardımcıları'yla ilgili olarak ‘‘doğrudan görevden alma’’ yetkisinin bulunmadığı belirtiliyor. Bu durumda, Seren ve Akyüz'ün görevden alınmaları İMKB Yönetim Kurulu'nun vereceği karara kalıyor.

Olay işlem nasıl oldu?

26 Eylül 1996 günü SPK, İMKB Başkanlığı'na önderdiği bir uyarıyla, Alternatifbank ve Pınar Un hisselerinde manipülasyon yaptıkları iddiasıyla, Tam Sigorta, Bahadır Karlıdağ, Levent Karlıdağ, Mahmut Altıner, Sami İrgare, Gülay Riyals, Cem Mardin Horuloğlu, Abdülkadir Oğuz Özkan, Abdülkadir Çopur, Abdullah Sami Çopur ve Betül Büyüksarı hakkında işlem yasağı koydu. Ancak, bu yasak kararı, İMKB'de seansın başladığı saatlere kadar, duyurulmadı. Seansın başlamasından sonra ilk yarım saat içinde Alternatifbank hisselerinde yoğun bir satış işlemi oldu. İşte bu işlemlerden sonra SPK, o gün Alternatifbank hisseleriyle ilgili tüm alım ve satımları iptal etti. Yapılan inceleme, Alternatifbank hisselerinin söz konusu yarım saatlik süre içerisinde en çok Bahadır Karlıdağ tarafından satıldığı ortaya çıktı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı