Borsanın günlüğü 700 milyon dolara dayandı

Hayri ÇETİNKAYA
18.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomideki olumlu sinyaller borsayı patlattı. Borsada dün çifte rekor gerçekleşti. Borsa endeksi, 193 puan birden artarak, 3 bin 451 puanla yeni rekoruna ulaştı. Böylece Borsada hisseler dün yaklaşık yüzde 6 oranında prim yaptı.

Borsada dün ikinci rekor işlem hacminde gerçekleşti. Yeni yatırımcıların taze para sokmaya başlamasıyla birkaç gündür artan işlem hacmi dün 124.4 trilyon (695 milyon dolar) liralık rakamla yeni rekoruna ulaştı. 700 milyon dolara dayanan günlük işlem hacminde bu kez yerli yatırımcıların payı büyük. Borsada dün en büyük artış banka ve holding hisselerinde gerçekleşti.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner'in dün Londra'da düzenlenen bir konferansta yabancı yatırımcılara özelleştirme hedefleri konusunda verdiği olumlu mesajlar da borsadaki çıkışı körükledi. Taner'in Reuters'da yeralan özelleştirmeye ilişkin açıklamalarının ardından kamu hisselerindeki alım emirlerinin arttiği gözlendi.

FAİZLER DÜŞÜYOR

Alternatif piyasalardaki gelişmeler de borsanın tırmanışını destekler nitelikteydi. Bono piyasasında oranlar dün yaklaşık bir puan gerileyerek yüzde 97'ye indi. Ay sonuna doğru Hazine'nin yapacağı bono ihalesine kadar faizlerde önemli bir hareketlenme beklenmiyor.

Bono oranlarının yanısıra gecelik faizlerin de dün bir puan kadar gerilemesi dikkat çekti. Önceki gün yüzde 76 seviyesinde gerçekleşen gecelik repo oranı dün yüzde 75'e indi.

DOLAR 180 BİNE DAYANDI

Döviz piyasası, faiz cephesine kıyasla dün biraz daha fazla hareketliydi. Dış borsalarda doların tekrar hareketlenerek 1.76 markı üzerine çıkması iç piyasaya da yansıdı. Merkez Bankası, paritedeki gelişmeleri dikkate alarak doların devir kurunu kademeli olarak 179 bin liranın üzerine çıkardı.

Merkez Bankası'nın devir kurunu sürekli yükseltmesi bankaların da dolar alış kotasyonlarını artırmasına yolaçtı. Dolar bankaların kendi aralarındaki pazartesi valörlü işlemlerde ise 180 bin liranın üzerine çıktı. Dolar dün serbest piyasada da bin 100 lira artarak 179 bin 500 liraya yükseldi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı