Gündem Haberleri

  Borsaları ABD depremi vurdu

  EkoNet
  07.05.2010 - 17:28 | Son Güncelleme:

  ABD borsalarının 1987’den bu yana en kötü gününü yaşamasına neden olan sert satışlar, küresel piyasaları bugün de sallamaya devam ediyor. Asya borsalarında ciddi düşüşler görülürken, içeride de İMKB 100 endeksi güne yüzde 3.5 aşağıda başladı. Dolar/TL ise 1.60 sınırına yaklaştı.

  ABD’de gösterge Dow Jones endeksi dün gece bir anda yaklaşık 1,000 puan düşerek kısa sürede yüzde 9.2 geriledi. 1987 yılından beri görülen seans için en sert düşüş olarak kayıtlara geçen bu hareket, ABD borsasının toplam piyasa değerinin de yaklaşık 1 trilyon dolar buharlaşmasına neden oldu.

   

  Ancak daha sonra gelen alımlar kayıpların telafi edilmesini sağlarken yine de ABD borsaları günü ortalama yüzde 3 oranında aşağıda kapattı.

   

  ABD'de hisse senetleri piyasasında yaşanan bu olumsuz hava Cuma günü işlemlerinde Asya'ya da yayıldı. Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.1 gerilerken, MSCI Asya Pasifik endeksi de yüzde 1.9 değer kaybetti. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 2.2 gerilerken, Hong Kong Hang Seng Endeksi de yüzde 1.5 geriledi. 

   

  Yaşanan bu sert deprem Türkiye'yi de vurdu. ABD'de sert satışların görüldüğü saatlerde "off-market" yani Türk piyasasının kapalı olduğu zamanda yurtdışında yapılan işlemlerde, dolar 1.65 TL seviyesine kadar yükseldi. Bugün sabah bankalararası piyasada ise 1.59 seviyelerinden açıldı. Daha sonra gelen toparlanmayla dolar/TL 1.57 seviyelerinde dengelendi. İMKB Ulusal 100 endeksi ise güne yüzde 3.5 aşağıda başladı.

    

  SEBEBİ İNCELENİYOR             

   

  Yaşanan bu depremin nedeni henüz net olarak belirlenmedi. İşlemciler, Yunanistan borç krizinin Avrupa’ya yayılacağı kaygılarının piyasada panik satışları yarattığını belirtmelerine karşın bu endişelerin bu kadar ciddi boyutta bir düşüşü haklı kılmayacağına dikkat çekiyor.

   

  Bazı şirket hisselerinde bir anda yüzde 40’lara varan düşüşlerin görülmesi ise hatalı işlem veya teknik arıza söylentilerini de beraberinde getirdi. Ancak New York borsası yetkilileri, teknik arıza olmadığını açıkladı.

   

  Bu nedenle Avrupa'daki borç krizi kaygılarından dolayı zaten diken üstünde olan ABD borsalarında işlem yapan bir işlemcinin hatalı bir emir vermiş olması olasılığı üzerinde duruluyor. İddialara göre, bir şirket hisselerinde “milyon” yazmak istenirken, yanlışlıkla “m” yerine “b” tuşuna basıldı ve böylelikle işlem “milyar” (billion) olarak gerçekleşti. ABD'li yetkililer, olayın nedeniyle ilgili inceleme başlattı.

   

  DÖVİZ DE HAREKETLİ

  Piyasalar dün gecenin şokunu üstünde atmaya çalışırken, Yunanistan’la ilgili gelen olumlu bir haber toparlanmaya neden oldu. Gelişmiş yedi ülke ekonomisini oluşturduğu G7 topluluğunun, Yunanistan'daki borç krizini yayılmasını yavaşlatmak için harekete geçeceği piyasada konuşulmaya başlandı.

   

  ABD'de S&P Endeksi vadeli işlemlerde yüzde 0.5 yukarı seyrederken, euro da Asya işlemlerinde yen karşında yüzde 2.7 değer kazandı.

   

  Gelişmelere paralel olarak ilk etapta sert düşüş gösteren Euro/dolar paritesi aşağıda gördüğü 1.2620 seviyesinden 1.2694'e yükseldi. Euro/dolar paritesi dün akşam 1.26 seviyesinin de altına indi.

   

  Petrolün varil fiyatı da yüzde 0.4 yükselerek 77 dolara gelirken, güvenli liman olarak görülen altının ons fiyatı ise 1,200 doların üzerinde işlem gördü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı