Borsalarda Japon sancısı

Hürriyet Haber
20.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.01.1999 - 00:01

Uluslararası borsalarda geçen hafta düşen Brezilya bombasına şimdi de Japonya eklendi. İkinci Dünya Savaşı sonrasının en büyük ekonomik durgunluğu yaşanan Japonya'da, durgunluğun daha uzun süre devam edeceği yolundaki haberler, özellikle toparlanmaya çalışan Asya borsalarında düşüşlere yolaçtı.

Asya borsalarının büyük bölümünün günü satış ağırlıklı olarak tamamlamasında Brezilya ekonomisinin sağlığı konusundaki kaygıların hala sürmesi de etkili oldu.

Japonya'da, yatırımcıların ülke ekonomisinin geleceği konusundaki karamsarlığının sürmesi Tokyo Borsası'nda dün Nikkei Endeksi 34 puan gerileyerek 13 bin 770 puana düştü. Malezya, Endonezya ve Singapur borsaları ise Ramazan Bayramı dolayısıyla bugün kapalıydı.

Asyalı yatırımcılar Asya Krizi'nde olduğu gibi Brezilya'da yaşanan devalüasyonun diğer bölge ülkelerine de yayılmasından ve bu ülkenin çok büyük boyuttaki borç yükünün ABD'yi etkilemesinden korkuyorlar.

Brezilya'da eyaletlerin borçlarını merkezi hükümete ödeme konusunda güvence vermemesinin de endekslerin kan kaybetmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

Avrupa borsalarında, Brezilya konusundaki kaygıların sürmesine bağlı olarak son yükselişlerden karlı çıkan yatırımcıların risk almak istememesi üzerine endeksler geriledi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı