Borsa'dan FP tepkisi

Hürriyet Haber
13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anayasa Mahkemesi'nin dün aldığı ve FP'nin kapatılmasını kolaylaştıran iptal kararına karşı borsanın tepkisi ilk seansta geldi. Borsa seansın birinci saatinde yüzde 8 düşerek 8.856 puanı gördü.

Borsa birinci seansın ilk yarısında hızlı bir düşüşle 8.856 puanı görü. Endeks 770 puan düşerken hisse senetlerinin ortalama değeri yüzde 8 oranında azaldı.

Günün ilk saati sonunda Varlık Yatırım Ortaklığı, Eczacıbaşı Yatırım Ortaklığı ve Arena Bilgisayar borsanın en çok değer kaybeden hisseleri oldu.

Bu arada Meges, Tac Yatırım Ortaklığı ve Demir Yatırım Ortaklığı hisseleri en çok değer kazanan hisseler arasında ilk sıradalar.

Seansın ilk saatinde Yapı Kredi, Doğan Holding ve Garanti Bankası borsanın en çok işlem gören ve en hareketli hisseleriydi.

Uzmanlar borsadaki düşüşün ilk nedeni olarak dün Anayasa Mahkemesi'nin Sisayi Partiler Kanunu'na son eklenen maddeyi iptal etmesiyle ilgili kararını gösteriyorlar. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği madde parti kapatmada ele alınacak kriterleri belirliyor ve bu açıdan Anayasa Mahkemesi'nin konuyu değerlendirme alanını kısıtlıyordu. Bu maddenin iptal edilmesiyle birlikte artık Anayasa Mahkemesi partinin hangi nedenle kapatılabileceği konusunda hiç bir kanuna bağlı olmadan kendi çizdiği esaslar doğrultusunda hareket edebilecek. Uzmanlar bu kararın Fazilet Partisi'nin kapatılma olasılığını biraz daha arttırdığını ileri sürüyor.

Borsa uzmanları dün seansın kapanışında açıklanan karara karşı borsanın tepkisini bugün ilk seansta ortaya koyduğunu belirtiyorlar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı