Gündem Haberleri

  Borsada yeni rekor

  Hürriyet Haber
  19.07.2007 - 16:39 | Son Güncelleme:

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, seçimden tek parti hükümeti çıkacağına yönelik beklentilerle rekor kırdı.

  İlk seans başlayan yükselişin ikinci seansta da devam ettiği izlenirken, özellikle bankacılık ve mali sektör hisselerinde yoğun alımlar izlendi. Borsa günü yüzde 4.33 artışla yeni zirvesi olan 53 bin 325 puandan noktaladı.

  Borsadaki seyri değerlendiren uzmanlar, yurtdışındaki olumlu havanın borsayı desteklediğini, ancak asıl etkinin seçim sonrasına yönelik beklentilerden kaynaklandığını ifade ediyorlar. Özellikle basına yansıyan anketlerin tek parti iktidarının süreceğine işaret etmesi piyasadaki dengeyi alıcıların lehine çevirdi. Siyasi istikrarın devamına oynayan yatırımcılar borsayı bir hafta aradan sonra yeni bir rekora taşıdı.

  Borsada yabancı yatırımcıların ağırlığı dikkat çekerken, seçim sonuçları konusunda yabancıların daha cesur davrandığı belirtiliyor. Piyasadaki eski ezberin artık bozulduğunun altını çizen uzmanlar, yabancıların önceliği ekonomik görünüme verdiklerini ve siyaseti yerli yatırımcıya göre biraz daha arkaya ittiklerini ifade ediyor. Ayrıca piyasadaki bol global likidite de yatırımcıların elini güçlendiriyor.

  YÜKSELİŞ UZUN ÖMÜRLÜ

  Turkish Yatırım Finansal strateji Müdürü Gökhan Uskuay, tek parti iktidarına yönelik beklentilerin endekse kuvvetli alımlar getirdiğini söyledi. "Tüm dünya Türkiye'deki seçim sürecini izliyor" diyen Uskuay, tek parti iktidarının devamı durumunda ekonomide yaşanması beklenen patlamanın fiyatlandığını belirtti. Uskuay, "Yatırımcılar Türkiye ekonomisindeki hamleyi fiyatlıyor. Seçim sonrasındaki tablo tek parti iktidarını gösterirse bu hareket devam eder. Ayrıca enerji ve elektrik dağıtım ihaleleri ile Türkiye'ye para girişinin de devamı bekleniyor." diye konuştu.
   
  Uskuay, seçim sonrasında kısa bir kar realizasyonu olabileceğini ancak trendin orta ve uzun vadede devam edeceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı