Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Borsada tek parti bereketi

  hurriyet.com.tr
  19 Temmuz 2007 - 13:11Son Güncelleme : 19 Temmuz 2007 - 13:11

  Hafta başından bu yana yaşanan satışa dönük seyir yerini hızlı alımlara bıraktı. Endeks günün ilk yarısında yüzde 1.7 değer kazanırken, 52 bin puana dayandı.

  Borsadaki olumsuz havanın dağılmasında yurdışındaki görünümün değişmesi ve içeride seçimlerden tek parti hükümeti çıkacağına yönelik beklentiler etkili oluyor. Bugün KONDA araştırma şirketinin basına yansıyan bir anketinde Ak Parti hükümetinin açık farkla önde olduğunun görülmesi, borsaya da ilgiyi artırdı. Tek parti hükümetini ekonomik ve siyasi istikrarın devamı olarak algılayan yatırımcıların alışları endeksi yeniden 52 bin puan sınırına taşıdı.

  Borsadaki yükselişte global piyasalardaki olumlu havanın da altını çizmek gerekiyor. Dün ABD borsalarındaki yoğun satışın ardından gün sonuna doğru endekslerin toparlanması ve bugün Asya borsalarında görülen olumlu seyir tüm piyasalara yansıdı. Özellikle Vodafone gibi Avrupa'nın dev şirketlerinden gelen sağlam bilançolar ve enerji fiyatlarındaki atışın sektör hisselerini yükseltmesi, global arenada borsaların alıcılı bir görüntü sergilemesini sağlıyor.

  Borsada ilk seansta görülen kuvvetli hareketi değerlendiren uzmanlar, seçime yönelik beklentilerin ve yurdışındaki yükselişin etkisili olduğunu belirtiyor. Ancak bu hareketin hızlı bir şekile devam etmesi çok fazla beklenmiyor. Özellikle seçim öncesi son gün olan yarın piyasada ufak çaplı satışların görülebileceğini belirten uzmanlar, seçimden sonra ise yeni bir yükseiş kanalı açılabileceğini düşünüyor.

  Anadolu Yatırım teknik Stratejisti Halil Reçber, borsada 52 bin puanın test edilebileceğini, ancak yarın seçim riskini almak istemeyenlerin satışa yönelebileceğine dikkat çekti. Reçber, önümüzdeki üç seansta hareketin çok sert yukarı olmayabileceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı