Borsada ’su baskını’ molası

Esra SAHİCİ
09 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2006 - 01:16

İstanbul’un çeşitli semtlerinde görülen sağanak yağmur ve dolu İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na zorunlu mola verdirdi. İkinci seans öncesi hızlanan yağışla İstanbul İstinye sırtlarındaki borsanın alt katındaki seans salonu sular altında kaldı.

İMKB Başkanı Osman Birsen seans salonuna inerek olayı yerinde inceledi ve salonda hem teknik, hem de elektrik aksamları kontrol edildi. Bir zararın sözkonusu olmadığı borsada, ikinci seansa 1 saat gecikmeli başladı. İkinci seans işlemleri saat 15.00’de başladı ve borsa günü 17.00’de tamamladı.

60 TERMİNALDE ARIZA:

İMKB’nin alt katındaki seans salonuna dolan yağmur suyu borsacılar arasında paniğe neden oldu. 60 terminalin bulunduğu salonda teknik arıza ve elektrik aksamında sorunların gündeme gelebileceği tedirginliği oluştu. Yağmur suyunun seans salonuna sızmasına ilişkin olarak İMKB Başkanı Osman Birsen, "Burada milyon dolarlık yatırımlar var. Bu nedenle hassasız ve olayı baştan sona inceledim" dedi.

BORU PATLADI:

Yağmur suyunun seans salonuna ulaşmasının 3’üncü kattaki kadınlar tuvaletinin bulunduğu bölümdeki yağmur suyunu tahliye eden borunun patlamasıyla aşağı kata duvarlardan oluşan sızıntıdan kaynaklandığını belirten Birsen, "Bu sızıntının sınırlı yerde kaldığını tespit ettik. Sonuçları tespit açısından gerekli tedbirler nedeniyle seans salonuna indim. Sızıntının bulunduğu alanda 60 terminal var ama zarar söz konusu değil. Ama sistemin güvenliği açısından terminallerin açılmasını uygun bulmadık. Arkadaşları rezerv terminallere geçirdik" dedi. Geçmiş dönemlerde de birçok teknik arızanın gündeme geldiğini hatırlatan Birsen, İhale Yasası nedeniyle çalışmaların geciktiğini ve bu alanda sıkıntılarının devam ettiğini sözlerine ekledi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı