Borsada ’seçime selam’ rekoru

Hürriyet Haber
20 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 20 Temmuz 2007 - 00:49

Kar satışlarıyla gerileyen piyasalar seçim haftasının son günlerinde ’tek parti’ iktidarıyla yeniden rekor üstüne rekor kırdı.

Dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 53 bin seviyesini aşarak 53.325 puanlık kapanışla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve yüzde 4.33 değer kazandı. Dolar ise yabancıların alımlarıyla 1.26 YTL seviyesine gerilerken, faiz ise yüzde 17 seviyesinden işlem gördü..

BERNANKE’YE RAĞMEN: Global piyasalarda hafta başından bu yana satıcılı bir seyir hakim oldu. Avrupa borsaları aşağı yönlü hareket ederek 6.5 yılın zirvesinden kár amaçlı satışlarla değer yitirirken, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’den önceki gün olumsuz açıklamalar geldi. Bernanke, ABD ekonomisine yönelik değerlendirmelerinde konut sektörüne yönelik risklerine dikkat çekti. Bu açıklamalar yurtdışı piyasalarda olumsuz algılandı. Ancak ABD borsasında 6 aylık bilançolara ilişkin beklentiler ve satın alma birleşmelere yönelik olumlu haberler, piyasalarda olumsuz havayı dağıttı. Yabancı yatırımcıların carry trade (Japon Yeni ile ucuz fonlama) pozisyonlarındaki artış gelişmekte olan ülkelere olan para girişinide hızlandırdı. Türkiye ise seçim dönemindeki olumlu beklentiler dolayısıyla bu pastadan en yüksek payı aldı.

BORSADA YENİ REKOR: Böylece önceki hafta rekor üstüne rekor kırarak seçim öncesi ralli yapan ve hafta başından bu yana kár satışlarıyla 50 bin puana kadar gerileyen İMKB dün iç dinamiklerdeki güçlü olumlu beklenti ile yeniden yönünü yukarı çevirdi. Bu yükselişte ki en önemli unsur AKP’nin seçimden ’tek parti’ olarak çıkacağı yönündeki anketler oldu. Bu anketler, seçime iki seans kala yabancı yatırımcıları takas avantajıyla harekete geçirdi. Yabancı yatırımcılar borsada yaptıkları alımlarla endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 53.325 puana taşıdı. Endeks günün sonunda bu seviyeden kapanış yaparak yüzde 4.33 oranında prim yakaladı. Bu arada döviz piyasasında da yabancı yatırımcıların YTL iştahıyla dün dolar 1.26 YTL seviyesine kadar geriledi.

ABD’de ’enflasyon kaygısı’ sürüyor

ABD Merkez Bankası’nın (FED), enflasyon konusundaki kaygısının devam ettiği belirtildi. FED yetkililerinin, faiz oranlarını değiştirmemelerine rağmen, enflasyonun geleceği konusundaki kaygılarını sürdürdükleri ifade ediliyor. FED yetkililerinin, ABD ekonomisindeki yavaşlama konusunda ise enflasyon kadar kaygı duymadıkları belirtiliyor.

Yatırımcı gelişmekte  olan piyasalara yöneldi

ULUSLARARASI Yatırım bankası Merrill Lynch (ML), yatırımcıların agresif bir şekilde ABD ve Avrupa’dan gelişen piyasalara yöneldiğini belitti. ML, global kredi piyasalarındaki gerginliğe rağmen yatırımcıların hisse senetleri piyasalarına yatırım yapmaya devam ettiğini ifade etti. ML’nin raporuna göre, güçlü global büyümeye olan güven ve artan risk iştahı, yatırımcıları konjonktüre uygun tutum sergilemeye teşvik ediyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı