Borsada seçim sonrası bankacılık öne çıkacak

Referans
03.07.2007 - 10:27 | Son Güncelleme:

Genel seçimlerin ardından Merkez Bankası'nın yapması beklenen faiz indirimi otomotiv, gayrimenkule bağlı olarak bankacılık sektörünü hareketlendirecek.

Uzmanlar, bu beklentinin seçim öncesi satın alınmaya başlayacağını bildirdi.

Seçim sonrasında belirsizliklerin azalmasıyla birlikte para ve sermaye piyasalarında beklenen canlanma, en çok faize hassas sektörler olarak tanımlanan otomotiv, gayrimenkul ve bankacılık sektörü hisselerine yarayacak. Seçimlerden sonra Merkez Bankası'ndan da bir faiz indirimi bekleyen uzmanlar, böyle bir ortamın bir süredir iç piyasa satışları durgun olan otomotiv ve gayrimenkul sektörlerindeki hareketlililiği artıracağını belirtiyorlar. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarihi zirvelerine taşıyan, ancak Mayıs 2006'tan itibaren duruklama dönemine gören bankacılık sektör endeksinin de otomotiv ve gayrimenkulde artan satışlara bağlı olarak tekrar yükselişe geçeceği belirtiliyor.

22 Temmuz'da yapılacak siyasi seçimlerden sonra Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 50 baz puan indirebileceğini belirten Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Nergis Kasabalı, bu durumun otomotiv ve gayrimenkul sektörlerine olumlu yansıyacağını söyledi. Bu beklentiye bağlı olarak yılın ikinci yarısından sonra halka açık olan otomotiv ve gayrimenkul şirketlerinin de hareketleneceğini belirten Kasabalı, bu iki sektöre yatırım yapanlara kredi kullandıran bankacılık sektörünün de performansının yükseleceğini savundu.

Kasabalı, faiz oranlarındaki düşüş ve mortgage dönemine girilmesiyle gayrimenkul kredi talebinin artacağını ve otomotiv sektöründe bir süredir ertelenmiş olan talebin yeniden canlanacağını söyledi.

BANKACILIK YENİDEN ÖNE ÇIKACAK

Nergis Kasabalı, son dönemlerde gerçek değerinin çok üzerine çıktığı ifade edilen gayrimenkul satış fiyatlarının belli bölgelerde bir miktar daha yükselebileceğini ifade etti. "Merkez Bankası herhangi bir indirim yapmasa bile faiz oranları piyasada gevşeyebilir" diyen Kasabalı, bu durumda bankaların kredi hacimlerinin büyüyeceğini ve sektörün cazip hale geleceğini söyledi.

Seçimlerden sonra bankacılık sektörü endeksinin yeniden yatırımcıların gözdesi haline geleceğini vurgulayan Kasabalı, bu beklentinin seçim öncesinde piyasalar tarafından satın alınmaya başlanacağını savundu. Bankacılık sektörünün çoğunlukla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı (İMKB) sürükleyen bir sektör olduğunu hatırlatan Kasabalı, "Yaklaşık 4 yıl kadar önce bankacılık sektörü İMKB'nin yüzde 32'sini oluşturuyordu. Bu oran yeni bankaların borsaya girmesiyle yüzde 36'ya kadar yükseldi" dedi. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne ilişkin beklentilerinin son derece olumlu olduğu bilgisini de veren Kasabalı, yıl sonunda sektörün kredi hacminde yüzde 20 civarında bir büyüme beklendiğini söyledi.

BİR YILIN GALİBİ SANAYİ

2006 yılının mayıs ve haziran aylarındaki dünya piyasalarını etkisi altına alan finansal kriz sonrası faizlerdeki yükselişle kredi hacmi büyümesi yavaşlayan Türk bankacılık sektörünün, borsada yılbaşından bu yana sergilediği performansıyla hem İMKB-100'ün, hem de sanayi endeksinin altında kaldı. Öyle ki 2004 yılının son çeyreğinden 2006 yılı mayıs ayına kadar borsanın lokomotifi olan bankacılık sektör endeksi, 2007 başından bu yana yatırımcısına sadece yüzde 14'lük getiri sağlarken bu oran; satın alma ve birleşme haberlerinin yoğunlaşmaya başladığı sanayi endeksinde yüzde 23,7, İMKB-100 Endeksi'nde ise yüzde 20,7 olarak gerçekleşti. İMKB-100 Endeksi, bankacılık ve sanayi endekslerinin son bir yıllık geterisi ise sırasıyla yüzde 32,8, yüzde 27,7 ve yüzde 34,5 olarak gerçekleşti.
 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı