Borsada panikçiler zararda

Hayri ÇETİNKAYA
17.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 17.10.1997 - 00:01

Borsada önceki gün yaşanan kâr realizasyonunda panikçiler büyük zarara uğradı. Önceki günkü büyük kâr realizasyonu ile birlikte, işlem hacminde 666 milyon dolarlık tarihi rekor gerçekleşmişti. Özellikle kredili iş yapan yatırımcıların yoğun satışları nedeniyle, endekste önceki gün 300 puandan fazla dalgalanma yaşandı.

Borsada, kredili müşteriler hafta sonunda fazladan faiz ödememek için çarşamba günü satış yoluna giderler. Önceki gün de benzeri bir durum yaşandı ve kredili çalışanlar ikinci seansta satışa geçti.

Kredili müşterilerin limitsiz satışa geçmesi, borsaya özellikle yeni girmeye başlayan yatırımcıları panikletti. Küçük yatırımcılar, kredicilerin peşine takılarak portföylerini boşaltmaya kalktı.

‘‘Zararın neresinden dönersek kârdır’’ diyen panikçiler, hızlı yükselen borsada yine aynı hızda geriye dönüş olabileceğini düşünüyorlardı. Borsada dün sabah seans açılır açılmaz gelen yoğun satış emirleri, bu düşünceyi kısmen doğrular nitelikteydi. İlk seans ortalarına doğru endeks, önceki günkü değerinin 30 puan kadar altındaydı. Fakat bu düşük seyir uzun sürmedi ve toparlanmaya başlayan borsa ilk seansı binde 28 oranında primli kapattı. İlk seansın küçük çaplı artıda kapatmasını tepki alımları olarak niteleyenler oldu. Fakat borsa ikinci seansta da yükselişini sürdürdü ve endeks günü yüzde 1.09 prim yaparak, 3 bin 258 puanlık yeni rekorunda kapadı. Böylece önceki gün başlayan küçük panik havası kısa sürdü. Bunun kısa sürmesinde, borsada kurumsal kimliği ağır basan yabancı yatırımcıların payı büyük.

Borsada dün ikinci seansta başlayan alım dalgasını gören panikçiler, bu kez önceki gün sattıkları hisseleri, dün biraz daha fazla ödeme yaparak geri almak durumunda kaldılar.

Bugün borsada işlem gören hisselerin yüzde 55'i yabancıların elinde. Ve yabancılar, orta ve uzun vadeli işlem yaptıkları için önceki günkü satış dalgasına takılmadılar bile... Keza yabancılar, 1998'in yıldızı olarak nitelendirdikleri Türkiye'ye dönük olumlu beklentilerini koruyorlar. Dahası bu olumlu atmosferde İMKB'nin de henüz önünde gideceği uzun yolu olduğunun farkındalar. Sonuçta panikçiler sattığıyla kaldılar.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı