« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Borsada engellediler ama şampiyonluğumuzu engelleyemediler

Aysal, Divan’daki konuşmasında başarılı olmamaları için çalışıldığını savundu.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

“İlk sermaye artırımını sorunsuz gerçekleştirdik. İkincisinde rakip-lerimizin ‘eyvah aradaki farkı açacaklar’ edebiyatı başladı.” “G.Saray’ı benden iyi yöneteceğine inandığım bir kişi çıkarsa, görevi ona huzurla devrederim. Bunun için de 3 yıl beklemeniz gerekmez.”

GALATASARAY Başkanı Ünal Aysal, 2 sene içinde sportif ve mali açıdan büyük başarılar elde ettiklerini belirtip, rakiplerine de göndermede bulundu. Sermaye artırımı ile kulübü mali açıdan iyi bir noktaya getirdiklerini ifade eden Aysal, şöyle konuştu: “Benim için mali açıdan ‘Ünal Aysal şapkadan tavşan çıkardı’ diye yazmışlar. Bu yanlış. İş hayatında sihirbazlık ve mucizeler yoktur. Doğru analiz vardır. 2 sene içinde çok büyük yol aldık ama hala planladığımızın 3-4 ay gerisindeyiz.

BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU

ÇEŞİTLİ engelleme çabaları ve özellikle bazı kurulların kural değişikliği bize sürpriz oldu. 14 yıldır yükselen borcumuz bütün engellemelere rağmen 102 milyon dolar azalmıştır. Hedefimiz 2014 mali genel kuruluna 60 milyon dolar daha az borçla girmektir. Birinci sermaye artırımını sorunsuz gerçekleştirdik. İkinci sermaye artırımında rakiplerimizin ‘eyvah aradaki farkı açacaklar’ edebiyatı başladı. Sermaye artırımını geciktirmeyi başardılar ama şampiyonluğumuzu engellemeyi başaramadılar.”

YAVAŞLIK MİZACIMA UYMAZ

OLAĞANÜSTÜ kongreye gitme sebebini de anlatan başkan Aysal “Son 2 senede bu heyetle çok büyük sportif başarılara imza attık. Ancak kurumsallaşma hedeflerimizde maalesef aynı sürat ve başarıyı gösteremedik. Fikir ayrılıkları ve inanç farklılıkları yüzünden ortak hareket edemedik. Yavaş ilerlemeler benim mizacıma uygun değil. Amacım, dönemin ihtiyaçlarını ve felsefesini gönülden paylaşan ve buna inanmış bir ekiple işe bir an önce başlamak” ifadelerini kullandı.

TEK ADAYLIKTAN MUTLU DEĞİLİM

TEK aday olmasının kendisini mutlu etmediğini de vurgulayan Ünal Aysal, “Başarılı geçen 2 yıldan sonra bayrağı kimsenin almaması gayet doğal. Benim Galatasaray’a bırakmak istediğim en büyük miras, saat gibi işleyen bir kurumsal yapı. Galatasaray’ı benden daha iyi yöneteceğine inandığım bir kişi çıkarsa, bu görevi ona huzurla devrederim. Bunun için de 3 yıl beklemeniz gerekmez. Benim görev sürem hedefe vardığım gün biter. Kağıt üzerindeki görevin sonunu beklemek sadece zaman kaybıdır” dedi.

Arkadaşlarımdan vekalet aldım hiçbir küskünlüğümüz olmaz

ADNAN Öztürk Divan Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Ünal Aysal’ın yeni yönetiminde yer almayan 6 yönetici ile görüşerek vekaletlerini aldığının altını çizdi ve şunları söyledi: “Başkanımızın yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Biz Galatasaraylıyız ve Galatasaray’ın çocuklarıyız. Bizim için nerede oturduğumuzun hiçbir önemi yoktur. Hiçbir politik beklentimiz de yoktur. Tek istediğimiz başarılı bir G.Saray’dır. Eğer birileri bu şekilde seçime gidildiği için camiada kırgınlık, küslük olacağını zannediyorsa ve dolayısıyla başarısızlığın geleceğini düşünüyorsa hiç zaman kaybetmesinler.”

Terim’e var da Dürüst ve Albayrak’a neden yok?

Adnan Öztürk, yeni yönetimde yer almayan yönetici arkadaşlarına başarı beratı verilmemesini eleştirdi.

G.SARAY  Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, Divan Kurulu toplantısında sürpriz bir çıkışa imza attı. Divan’da şampiyonluğun baş mimarı Fatih Terim’e başarı beratı verilirken, geçen yılın aksine futbol komitesinde takıma büyük emek veren 2. başkan Ali Dürüst ve yönetici Abdurrahim Albayrak’ın pas geçilmesi dikkat çekti. Öztürk de bu konuda, “Bize 19. şampiyonluğu yaşatan Fatih Terim ve ekibine teşekkür ediyorum. Fatih Hoca başarı beratını hak ediyor. Ancak Sevgili Ali Dürüst ve Abdurrahim Albayrak’a da geçen yıl burada emeklerinden dolayı berat verilmişti. Herhalde bu sene unutuldu. Bence onlara da verilseydi daha şık olurdu” dedi.

Yönetim kuruluna masa ayrılmadı

Divan Kurulu’nda bir ilk olarak istifa eden başkan ve yönetim kurulu, üyeler ile birlikte oturdu.

GALATASARAY Kulübü’nün haziran ayı olağan divan kurulu toplantısı dün yapılırken ilginç bir ayrıntı dikkat çekti. Spor Toto Süper Lig şampiyonluğundan dolayı Florya Metin Oktay Tesisleri’nde yapılan toplantıda ilk kez Yönetim kuruluna masa ayrılmadı.

‘YORULANLAR’ KATILMADI

Bu nedenle Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak görevlerinden istifa eden Ünal Aysal ve yönetim kurulu üyeleri, divan üyeleri ile beraber salonda oturdu. Başkanın ‘devam’ dediği mevcut yönetim kurulu üyeleri toplantnda hazır bulundu. Listesinde yer vermediği Ali Dürüst, Refik Arkan, Abdurrahim Albayrak, Ali Gürsoy, Celal Gürcan ise Divan Kurulu’na gelmezken, sadece Adnan Öztürk hazır bulundu.

Terim en başarılı teknik adam

ÜNAL AYSAL, “Terim, Türk futbolunun en başarılı ve en tanınmış teknik adamıdır. Bunu ispatlamıştır. Bu mesleğe dün başlamadı. Onun da benim de hedeflerimiz belli. Zaten bizi bir araya getiren de bu ortak hedeflerdir. Dedikodulara kulağımızı kapatıp sadece başarıya odaklanmış durumdayız” dedi.

Layık olmak layık kalmak istiyorum

DİVAN Kurulu Başkanı İrfan Aktar, başarı beratını vermeden önce son 9 şampiyonluğun 6’sında Fatih Terim’in imzasının bulunduğunu belirtip “Taş yerinde, Fatih Terim de yuvası Galatasaray’da ağırdır” dedi. Üyelerin uzun süre ayakta alkışladığı Terim ise, “Bu beratı layık olmak ve layık kalmak için alıyorum. Her zaman söylediğim gibi aslolan G.Saraylılıktır, aslolan G.Saray’dır” diye konuştu.

Gemi artık rotasına oturdu

ÜNAL Aysal, “Transferde yüzde yüz doğru seçimi yapma olasılığı yoktur. Bugüne kadar yaptığımız transferlerde de başarı yüzdesi epeyce yüksek. Bundan sonra G.Saray’ı çok güzel günler bekliyor. Dalgalı denizler geride kalmış gemi rotasına artık oturmuştur” diye konuştu.

Çalışkan’ın acı günü

TÜRK futboluna dünyaca ünlü yıldızları kazandıran menajer Ceylan Çalışkan’ın babası vefat etti. Merhum Ahmet Çalışkan yarın memleketi Emirdağ’da toprağa verilecek. Hürriyet Spor ailesi olarak Çalışkan ailesine başsağlığı dileriz.
 
Elmander ve Riera ayrılığa yanaşmıyor

Cimbom’un kontenjan sorunu nedeni ile göndermek istediği iki lejyonerin tutumu kriz yarattı.

G.SARAY’da yabancı kontenjanı krizi yaşanmaya başladı. Hali hazırda kontratlı 9 yabancısı bulunan ve Carlinhos’u kadrosuna katmak üzere olan sarı kırmızılılar, bu transfer ile 10 lejyoner sayısını doldurmuş olacak.
Felipe Melo’yu da kadrosunda tutmak isteyen ve ön liberoya kesin olarak bir yabancı futbolcu takviyesi yapacak olan Cimbom’da kontenjan krizi çıktı.
Öncelikle Elmander ve Riera ile yollarını ayırma planı yapan G.Saray’a bu iki futbolcudan kötü haber geldi. İspanyol futbolcu ayrılığa yanaşmazken, Elmander de Hull City’den resmi teklif almasına rağmen “G.Saray’da mutluyum” dedi.

G.Saray’ın yabancıları

Riera
Muslera
Eboue
Dany
Chedjou
Sneijder
Drogba
Amrabat
Elmander


 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler