Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Borsada 4000 keyfi

Hayri ÇETİNKAYA

Üçüncü denemesinin sonunda önceki gün 4 bin puanın üzerinde kalmayı başaran borsa, siyasi cephedeki olumsuzluklara karşın dün bu seviyenin üzerinde kaldı. Böylece 7 aylık bir aradan sonra haftayı da 4 bin puanın üzerinde kapatmış oldu.

Borsa dün 35 puan daha artarak, 4 bin 124 puandan kapandı. Hisseler ortalama binde 8 oranında prim yaptı. İşlem hacmi de önceki günkü hacmin biraz altında, 111 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. İşlem hacminin 100 trilyon liranın üzerinde olması sevindirici, taze para girişi olmamakla birlikte, paranın borsadan çıkmadığının göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Borsa güne önceki günkü 4 bin puanın üzerine çıkışın devamı niteliğinde alımlarla başladı. Fakat seansın sonuna doğru gelen satışlarla endeks ilk seansı, önceki günkü seviyesinin biraz altında 4 bin 66 puandan tamamladı.

Açılıştaki alımların ilerleyen dakikalarda satışa dönmesinde, Erbakan'ın talimatı ile Fazilet Partisi'nin küskünlere vereceği destekle Meclis'in bugün toplanma olasılığının artması etkili oldu.

Yatırımcıların, ilk seans içinde, Meclis'in toplanarak yeniden siyasi kaos ortamının doğabileceği endişesi ile işlem yapmak yerine beklemeyi tercih etitği gözlendi.

Fakat ikinci seansta, siyasi endişelerin biraz dağılmaya başladığı gözlendi. İkinci seansın açılışında devam eden satış baskısının seans ortasına doğru, yine endeks hisselerine dönük alım işlemleriyle borsa yükselişe geçti. Kapanışa doğru siyasi endişeler yüzünden gelen satışların karşılanması dikkatlerden kaçmadı.

Böylece borsa haftayı yine 4 bin puanın üzerinde, üstelik önceki güne göre 35 puan daha artarak, 4 bin 124 puandan tamamladı.

Faiz cephesinde siyasi endişelerin azaldığı gözlendi. Keza iki gün önce yoğunlaşan seçim tartışmaları yüzünden tekrar yükselmeye başlayan bono faizlerinde düşüş dün de sürdü. Çeşitli vadelerde bono oranları 2-3 puan gerileyerek, yüzde 100 seviyesine indi.X