Borsa yine ‘Derviş gitti’ diye korktu

Hürriyet Haber
10.11.2001 - 02:20 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kemal Derviş'in istifa ettiği söylentisi, hükümetin ‘küçülme’ arzusuna rağmen, bu arzunun hayata geçmesinin ‘zor olacağı’na dönük izlenimler, IMF'nin iki ayrı kredi dilimini birleştirmeye sıcak bakmaması piyasaların tadını kaçırdı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), 376 puan gerileyip 10.080 puandan kapandı.

Önceki gün 1 milyon 545 bin liraya kadar geliyen Merkez Bankası dolar satış kuru da piyasalardaki tedirginlikten etkilenip 1 milyon 557 bin liraya yükseldi. Piyasalar, IMF'nin tahmin edildiği gibi bu yıl verilmesi beklenen son iki kredi diliminin birleştirilerek verilmesine sıcak bakmadığı haberlerinden de hoşlanmadı. Sonuç olarak, 1 milyon 550 bin liranın altına inen dolar kuru 12 bin lira yükseldi. Borsa ise oldukça iyi geçirdiği geçen haftayı sadece yüzde 0.1 artışla kapattı.

Geçen hafta bono ve tahvil piyasasında yüzde 80 sınırının altına inen yıllık bileşik oranlar, döviz ve hisse senedi piyasasındaki hareketlerden haftanın son gününde fazla etkilenmedi. Piyasanın en aktif menkul kıymeti konumunda olan 3 Nisan 2002 vadeli bono haftayı yüzde 78.9 yıllık bileşik oranla kapattı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı