Borsa ve SPK’nın manipülasyon zirvesi

Hürriyet Haber
08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.07.1999 - 00:01

IMF belgesinin sızdığı ve Borsa'da manipülasyon yapıldığı iddiaları, SPK Başkanı Muhsin Mengütürk ile İMKB Başkanı Osman Birsen zirvesinde görüşüldü. Birsen, ‘‘İncelemeler sürüyor’’ dedi.

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, geçen haftaki işlemlere ilişkin teknik çalışmaların çok yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Borsanın kazananı ve kaybedeni olan bir piyasa olduğunu hatırlatan İMKB Başkanı Osman Birsen, teknik konuları ve geçen haftaki işlemleri görüşmek üzere, dün İMKB'de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Muhsin Mengütürk ile biraraya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Birsen, işlemlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini ve en kısa sürede sonuç almayı hedeflediklerini belirtti. Birsen, ‘‘Bunun için gerekli yönetim takibi yapılıyor. SPK ve İMKB işbirliği içinde çalışmalar yürütülüyor’’ dedi.

Çalışmaların henüz olgunlaşmadığını ifade eden Birsen, piyasada geçen hafta gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak Hikmet Uluğbay ile görüşmediğini kaydetti.

Borsanın kazananı ve kaybedeni olan bir piyasa olduğunu söyleyen Birsen, ‘‘önemli olan bunun hukukun içinde olup olmadığıdır’’ dedi. Konunun araştırıldığını belirten Birsen, inceleme sonucunda suç unsuru bulunması halinde hukuki sürecin başlayacağını, bunun hükümlerinin de ağır para ve hapis cezalarını içerdiğini kaydetti.

Birsen, Borsa'nın bazı sorunlarının olabileceğini, ancak Borsa ve Sermaye Piyasası'nın yıpratılmaması, iyi niyetle eksiklerin tamamlanması gerektiğini söyledi. İMKB Başkanı Birsen, Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimiyle ilgili olarak da ‘‘Ümit ederiz ki sağlığına kavuşur. Kendisi daha önce yanında çalıştığım, çok saygı duyduğum bir bürokrattır’’ dedi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı