Borsa tavana kilitlendi yüzde 18.6 yükseldi

Hürriyet Haber
07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün de hızlı yükseldi. Pazartesi günü 7 bin 330 puandan kapanan İMKB-100 Endeksi, dünkü seanslar sonunda 10 bin 387 puana çıktı. Bu şekilde borsada iki günlük çıkış oranı yüzde 41.7 oldu. Böylelikle dünya üzerinde iki günde yüzde 41 oranında artış kaydeden ilk borsa da İMKB oldu.Önceki gün olumlu gelişmelere endekslendiği için bir günde yüzde 19.4 artıp günlük yükseliş rekoru kıran borsa, dün de yüzde 18.64 arttı.

Piyasadaki moral İMKB'de dün yapılan ilk seans sırasında İMKB-100 Endeksi'ne dahil bütün hisse senetleri tavan fiyatlara ulaştığı için yaklaşık bir saat kilitlendi. Bu sırada borsa 9 bin 473 puandaydı.

Borsanın ilk seansına başladığı anda dün sabah yapılan açıklamaların olumlu etkisiyle güne yüzde 7 yükselişle başlayan borsa, seansın ortalarına gelindiğinde yüzde 8.9 oranında artmıştı. bu noktada işlem gören hisse senetlerinin büyük kısmı tavan fiyata oturduğundan ilk seansın ikinci yarısı süresinde işlemler son derece sınırlı şekilde gerçekleşti. Dünün ilginç bir diğer borsa notuysa ilk seansta piyasanın kilitlenmesine neden olunan tavan fiyatlara ulaşıldığında işlem hacminin yaklaşık 42 trilyon lira gibi son derece düşük bir rakamda kalmış olmasıydı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı