Borsa tavan yaptı

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

IMF ile yapılan anlaşma sonucunda 10 milyar dolarlık ek kaynak sağlandığının açıklanmasının ardından borsa açılışta tavan yaptı ve 9500 seviyelerine yükseldi. Aynı anda repo piyasasında da oranlar yüzde 60'lara düşerken döviz fiyatları değişmedi.

IMF ile yapılan görüşmelerin sonuçlanmasıyla ilgili açıklama sabah saatlerinde üç liderin de katıldığı toplantıda Başbakan Ecevit tarafından yapıldı.

Başbakan Ecevit ekonomide 6 Aralık Kararları olarak tarihe geçen açıklamasında halen yürütülmekte olap ekonomik programın güçlendirilerek sürdürüleceğini, bu aşamada IMF'den 10 milyar dolarlık ek kaynak sağlandığını, 5 milyar dolarlık bir kaynağın da Dünya Bankası'ndan geleceğini bildirdi.

Özelleştirme konusunda da Elektrik, THY ve Telekom için 14 Aralık'a kadar çok hızlı adımların atılacağının, devalüasyonun sözkonusu olmadığının yeraldığı açıklama sonrasında para piyasalarında hızlı bir hareket başladı.

Günün ilk seansına yüksek bir açılışla 9.155 puanla başlayan İMKB'de hisse senetleri bir kaç dakika içinde tavan fiyatlara çıktı. Endeks 9.500 seviyelerine geldiğinde hisselerdeki tavan fiyatlar nedeniyle işlem hacmi kilitlendi. Ortalama yüzde 8.9 oranında yükseliş yaşayan endeksin ikinci seansta çıkış hareketine devam etmesi bekleniyor.

Bu arada mali krizin en önemli nedeni olan TL faizlerinde de önemli düşüşler yaşandı. Kriz sırasında yüzde 1.700'lere kadar ulaşan gecelik repo faizleri, yüzde 60'lara kadar geriledi.

IMF'den Merkez Bankası'na 10 milyar dolarlık kaynak enjekte edileceğinin açıklanması döviz fiyatları üzerinde de büyük baskı yarattı. Kriz haftalarında TL'ye dönüş nedeniyle gerileyen döviz fiyatları, yerinde saydı. Bunun en önemli nedeni yatırımcıların Merkez Bankası'nın rezervlerinin yükselecek olması nedeniyle döviz fiyatında bir artış beklememesiydi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı